שתף

בטיפול אישי: יום-הולדת יש רק פעם בשנה

17:03 11.11.2018

מה חדש בנס ציונה

מאת: דקלה ושלום וסרשטיין


במשפחתי ימי-הולדת לא היו נושא שמתעכבים עליו יותר מדי. מפתיע שהפכתי לזה שחוגג עבור אחרים.... או שלא!?


את ימי ההולדת של כל בני המשפחה הגרעינית, היינו סוגרים בפחות מחודש אחד בקיץ, כך שהייתה אינפלציה.


אם כבר היו מתחילים איתי במסעדה שווה, אז אחותי סיימה בספרדי כפול, בבורגראנץ' יבנה, עליו השלום.


כשהכרתי את דקלה, למדתי דרכים צבעוניות יותר לחגוג. למרות זאת, תהינו כיצד נחגוג ימי-הולדת בביתנו.

 


תכניות לחוד, ומציאות לחוד. איתן, בכורנו, מעביר את יום-הולדתו 'בקליל', אבל אצל יעל מדובר בקרנבל, עד כדי כך שבשנה שעברה, הגננת, עדידי, החליטה לחגוג לה שוב בגיל 2.8 חודשים, לאחר שיעל לא הותירה לה ברירה.


והנה חגיגות יום-הולדת שלוש, ליעל, הסתיימו, ודקלה ואני החלטנו לרכז עבורכם טיפים ליום-ההולדת ברמה המשפחתית והפרקטית.


דקלה תתחילי את:

שלום, מזכירה לך שכל יום-הולדת מציין רגע משפחתי מחולל ומרגש מאוד. רגע בו הרכב המשפחה והאופי השתנו לגמרי. אני בהחלט ממליצה לציין ולחגוג אותו. יום-הולדת הינו הזדמנות נפלאה להעצים את תשומת-הלב לילד החוגג ולגבש את המשפחה. גם עוגה קטנה ובלון בבוקר יום-ההולדת, היום האמיתי בו הילדים נולדו, עשויים לספק צורך זה. כדאי שנספר להם, בהתאם לגילם, את סיפור לידתם ונברך כולנו, כולל ילד יום-ההולדת, שיברך את עצמו.


אני ממליצה לחגוג באופן שמתאים לכל אחד מבני המשפחה. מה שמתאים לילד אחד - עשוי להיות לא מתאים לאחר, לכן תקשיבו להם, אם הילד ביישן - אולי יעדיף אירוע עם מעט משתתפים, אם יש לו חרדת זרים - אולי כדאי לחשוב על הפעלה שלכם, ולא על מפעיל חיצוני. כדאי לשאול את הילדים כיצד היו רוצים לחגוג. זכרו שלעתים יש פער בין הפנטזיה שלכם לרצון הילדים. הציעו להם הצעות ושתפו אותם במגבלות שישנן: מקום, תקציב, זמן וכו'.

 

יעלי שלנו


כדי שיהיו לכם פרטנרים שנהנים מהתהליך כולו, ולא רק מהמסיבה עצמה - הניחו את 'התקתוק' בצד, ותנו להם לעזור, החל בכתיבת רשימת הקניות/משימות ועד לקישוט העוגה וניפוח הבלונים. שתפו גם את האחים שאינם חוגגים בתהליך ורתמו אותם לעשייה המשותפת. קטנים כגדולים.


אם החלטתם לחגוג בגדול עם כלל ילדי הכיתה או הגן - היו מוכנים לאפשרות של 'פיק ברכיים', בו יחוש פתאום ילדיכם שהאירוע גדול עליו. הכנה מוקדמת, והעדר לחץ מצדכם יספקו עבורו קרקע נוחה למבוכה ולהפגתה.


נצלו את קבלת הררי המתנות להקניית הרגלי נתינה. בקשו מילדכם לבחור מתנה אחת, או יותר, אותה ירצה לתרום. אל תשדרו לחץ בלתי פוסק, טרום החגיגה, מתוך רצון שהכל יהיה מושלם. ילדיכם יזכרו לחיוב את יום-ההולדת אם תהיו נינוחים... למרות ששכחתם להוציא את הקישים.


שמשו דוגמא. תחגגו גם את הולדתכם, הראו לילדים כי מותר, ואף חשוב, לקחת הפסקה מהכל ולחגוג את הולדתנו, אפילו אם השנה ביקשנו בגלל הגיל עוגה מופחתת סוכר.

 

והכי חשוב...תהנו.

 

 

דקלה, כמפעיל וכמדריך מנוסה, אתן כמה טיפים לאלו שהחליטו לחגוג עם כלל ילדי הגן/כיתה:

ראשית כל, בחנו היטב האם ילדיכם בשלים לחגיגה שכזאת. בגיל צעיר מדי זה לעתים מיותר עד כדי מועד לכישלון. ביחרו מקום ראוי. אם הבית שלכם קטן מדי והבית של סבתא גדול, אבל סבא משתגע שדורכים לו על הדשא הסינטטי, אז מצאו מקום שלישי. לעתים מדובר בעלות יקרה, אך במתנ"סים, חדרי דיירים וכדומה ניתן לשכור מקום בסכום סביר. תכננו עם הילד איזו פעילות הוא היה רוצה שתתקיים ביום-הולדתו. בגילאים הצעירים תוכלו לעשות זאת לבד. בגילאי גן עירייה ומעלה אני ממליץ מנסיוני לבחור מפעיל מנוסה, מרתק ובעל אוריינטציה לילדים. הפעלת ימי-הולדת הינה אמנות שהטובים בה מצליחים לרתק, לרכז, להצחיק ולבדר את הילדים כך שהטלוויזיה נשארת תלויה על הקיר.


בידקו שתוכן ההפעלה מתאים לילדיכם, והוא מעוניין בה. בררו עם המפעיל האם הוא מבוטח צד ג', האם הוא מגיע עם עוזר, מה בדבר הגברה, האם הוא זקוק למקור חשמל, מתי הוא מתכוון להגיע ומתי לעזוב ומה אורך ההפעלה נטו. והכי חשוב, שוחחו איתו. תחושות בטן לא מטעות.


לעתים, במהלך ההפעלה יכול הילד לחוש את אותו פיק-ברכיים שציינת דקלה. קבלו זאת באהבה ואפשרו למפעיל לאלתר, כדי שהזיכרון שייצרב לילדיכם יישאר חיובי, למרות שהדוד מאוד רוצה לצלם אותם בבגדי נסיך ונסיכה.

והכי חשוב...תהנו.


מזל טוב.

*הטור מתייחס לבנות ולבנים.

 

אנחנו. דקלה ושלום וסרשטיין

 

ואתם, הקוראים, מוזמנים לשתף אותנו ולשאול שאלות בנושאים שמעניינים אתכם,

דקלה וסרשטיין - יועצת משפחתית ומנחת הורים.

שלום וסרשטיין - שחקן, מדריך תאטרון לילדים וכותב.

פרטי התקשרות:

דקלה: 052-6068820 בפייסבוק כאן

שלום: 052-4509047 בפייסבוק כאן

 

אולי יעניין אותך גם...

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...