שתף

דע את זכויותיך בדיני עבודה: הזכות לקבלת הודעה מוקדמת לעובד המפוטר

20:12 14.07.2019

מה חדש בנס ציונה

 

עובד במשכורת זכאי להודעה מוקדמת לפיטורים, ועליו ליתן הודעה מוקדמת להתפטרות בהתאם למפורט להלן:

 

במהלך ששת חודשי עבודתו הראשונים - של יום אחד בשל כל חודש עבודה (לדוגמא עובד שהועסק 5 חודשים זכאי ל-5 ימי הודעה מוקדמת). מהחודש השביעי לעבודתו ועד תום שנת עבודתו הראשונה - של 6 ימים, בתוספת יומיים וחצי בשל כל חודש עבודה נוסף בתקופה שאחר חצי שנה (לדוגמא עובד שהועסק 10 חודשים זכאי ל-16 ימי הודעה מוקדמת). לאחר שנת עבודתו הראשונה - של חודש ימים.

 

 

עובד בשכר יומי זכאי להודעה מוקדמת לפיטורים, ועליו ליתן הודעה מוקדמת להתפטרות בהתאם למפורט להלן:  במהלך שנת עבודתו הראשונה - של יום אחד בשל כל חודש עבודה (לדוגמא עובד שהועסק 10 חודשים זכאי ל-10 ימי הודעה מוקדמת); במהלך שנת עבודתו השניה - של 14 ימים, בתוספת של יום אחד בשל כל שני חודשי עבודה בשנה השנייה (לדוגמא עובד שהועסק 18 חודשים זכאי ל-17 ימי הודעה מוקדמת); במהלך שנת עבודתו השלישית - של 21 ימים, בתוספת של יום אחד בשל כל שני חודשי עבודה בשנה השלישית (לדוגמא עובד שהועסק 30 חודשים זכאי ל-24 ימי הודעה מוקדמת); לאחר שנת עבודתו השלישית - של חודש ימים.

 

בהתאם לחוק, על ההודעה המוקדמת להיות בכתב ולציין את מועד כניסת הפיטורים לתוקף.

 

מעסיק אינו יכול להפחית את כמות ימי ההודעה המוקדמת אותה הוא מחויב לתת לעובד מכוח החוק. לעומת זאת, מעסיק יכול לסכם עם עובד על תקופת הודעה מוקדמת ארוכה יותר.

 

מעסיק יכול לבחור לשלם לעובד חלף הודעה מוקדמת במקום לתת לעובד להמשיך לעבוד בתקופת ההודעה המוקדמת בסכום השווה לשכרו הרגיל של העובד. כלומר, העובד יקבל תשלום אך לא יועסק בפועל.

 

ככלל, תשלום ההודעה המוקדמת צריך להיות בהתאם לשכר הרגיל של העובד ועליו לכלול את כל רכיבי השכר שבדרך כלל היו משולמים לעובד לרבות תשלומים בגין עמלות ופרמיות. החריג לכלל זה הוא בונוסים שניתנים על בסיס תפוקת עובדים ולא תפוקה אישית או כאשר מדובר בבונוס המותנה ברווחיות המעסיק.


בנוסף, אם העובד מועסק בתקופת ההודעה המוקדמת על המעסיק לשלם לו את כל התנאים הנלווים שהיו לו בתקופת עבודתו, לרבות פנסיה, חופשה, הבראה וכדומה.

 

לעומת זאת, אם המעסיק משלם חלף הודעה מוקדמת (העובד מקבל תשלום אך לא מועסק בפועל) העובד אינו זכאי לתנאים הנלווים.

 

מעסיק אינו רשאי לכלול ימי מחלה בתקופת הודעה מוקדמת לפיטורים.

 

כמו כן, מעסיק אינו רשאי לחייב את העובד לנצל את ימי החופשה במהלך תקופת ההודעה המוקדמת (אלא אם כן יצליח להוכיח שעשה זאת מטעמים ענייניים הקשורים בצרכי מקום העבודה ובתום לב) והעובד זכאי לקבל פדיון ימי חופשה בנוסף לשכרו בתקופת ההודעה המוקדמת או בנוסף לתשלום עבור חלף הודעה מוקדמת.

 

**התכנים נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין**


בשבועהבא הטור יעסוק בעניין 'המועד לתשלום פיצוי פיטורים'.

 

הכותב: עו"ד אבי מור יוסף

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

אולי יעניין אותך גם...

Loading...

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...