שתף

דע את זכויותיך בדיני עבודה: זכויות לעובדת ולעובד בזמן ההיריון

15:34 01.04.2020

מה חדש בנס ציונה

מאת: עו"ד אבי מור יוסף


על פי חוק עבודת נשים רשאית עובדת להיעדר מעבודתה, ללא ניכוי משכר עבודתה, לשם פיקוח רפואי במשך חודשי ההריון ובדיקות רפואיות שגרתיות הקשורות בהריון

 

אישה העובדת משרה מלאה כנהוג במקום עבודתה, זכאית לסה"כ 40 שעות היעדרות במהלך תקופת ההיריון (לצורך בדיקות רפואיות שגרתיות הקשורות בהריון כאמור). אישה העובדת משרה חלקית זכאית לשעות היעדרות באופן יחסי לחלקיות המשרה כנהוג במקום עבודתה.

 

חשוב להבהיר כי עבור שעות ההיעדרות כאמור העובדת זכאית לקבל שכר עבודה מלא ללא כל הפחתה מצבירת ימי החופשה ו/או ימי המחלה הצבורים לזכותה.

 

מי שניצלה את מלוא מכסות השעות ההיעדרות כאמור וזקוקה לבדיקות היריון נוספות רשאית להיעדר לצורך הבדיקות על חשבון צבירת ימי החופשה שעומדת לרשותה או לצאת לחופשה ללא תשלום.

 

 

עובד זכאי לזקוף עד שבעה ימים בשנה של היעדרות על חשבון תקופת המחלה הצבורה שלו, בהתאם לכללים שקבע שר העבודה והרווחה, בשל טיפולים או בדיקות הקשורים להריון בת זוגו, או בשל לידה של בת זוגו.

 

על מנת לממש את הזכות על העובד להגיש טופס מתאים בליווי אישור רופא לפיו היעדרותו נדרשה לצורך : ליווי בת הזוג לטיפולים או בדיקות בקשר להריון, שכרוך בהם סיכון לחיי האישה או העובר, ובמקרה של הפלה - גם במשך לא יותר מ-24 שעות מתום ביצועה; ליווי בת הזוג לטיפולים או בדיקות על אף כשלא כרוך בהם סיכון לחיי האישה או העובר, בנסיבות שבהן תלויה בת הזוג בעזרת הזולת בביצוע הבדיקות או הטיפולים כאמור; נוכחות בלידה (מתחילת הופעתם של צירי לידה ועד 24 שעות מתום הלידה); היעדרות בימים הרביעי והחמישי שלאחר הלידה אם העובד שהה בחופשה 3 ימים לאחר הלידה.

 

אסור לפטר עובד בשל היעדרות מהעבודה שקשורה לבדיקת ההיריון של בת הזוג.

 

**התכנים נועדו לספק אינפורמציה כללית בלבד ואינם בגדר עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין**

 

בשבוע הבא יעסוק הטור בעניין היעדרות בתשלום מהעבודה בזמן ההריון.

 

הכותב: עו''ד אבי מור יוסף

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...