שתף

דע את זכויותיך בדיני עבודה: זכויות עובדים לאור נגיף הקורונה

16:18 12.03.2020

מה חדש בנס ציונה

טור אישי מאת: עו"ד אבי מור יוסף

 

עובד הנמצא בבידוד ביתי לאור הנחיות משרד הבריאות - זכאי לקבל דמי מחלה בגין אותם ימים, בהתאם ליתרת ימי המחלה שצבורה לזכותו אצל המעסיק

 

ככל שאין לעובד צבירת ימי-מחלה או שקיימת צבירה חלקית - ניתן לסכם עם המעסיק על קבלת תשלום בגין אותם ימים על-חשבון ימי-החופשה השנתית.

 

על-מנת לקבל את הזכאות לדמי המחלה - אין חובה להמציא למעסיק תעודת-מחלה, אלא טופס הצהרה בנוסח שפורסם על-ידי משרד הבריאות וניתן להורדה באינטרנט.

 

ככלל, פיטורי עובד לאור שהייה בבידוד, בהתאם להנחיות משרד הבריאות - מהווים פיטורים שלא כדין, ואף, מנוגדים לתקנת הציבור.

 

עובד ומעסיק יכולים לסכם ביניהם על מתווה המשך עבודה מהבית, על-מנת לפתור בעיות כגון: חשש מהידבקות מצד המעסיק ו/או העובד.

 

 

על-פניו, ירידה בהכנסות המעסיק לאור התפשטות נגיף הקורנה - מהווה טעם ענייני להורדת היקף משרה של עובד (ככל שאין הוראה בהסכם קיבוצי או בהסכם העבודה הסותרת זאת). יחד עם זאת, העובד יכול לסרב להצעת העבודה במשרה מופחתת ו/או בתנאים פחות טובים ולהתפטר בדין מפוטר.

 

כמו כן, גם החלטה לגבי סיום העסקה, לאור ירידה בהכנסות המעסיק לאור התפשטות נגיף הקורונה, מהווה על-פניו טעם ענייני. יחד עם זאת, החלטה כזאת כפופה לכל כללי הדין הרגילים בהקשר זה, לרבות, ביצוע שימוע, מתן הודעה מוקדמת, איסור פיטורי עובדת בהיריון, ביצוע הפיטורים בתום לב, ועוד.

 

מעסיק אינו יכול לחייב עובד להסכים לחופשה ללא תשלום לאור התפשטות נגיף הקורונה, ועל-פניו, משמעות החלטה שלא לספק לעובד עבודה בתשלום היא פיטורים. יחד עם זאת, בהתאם להנחיות העדכניות של הביטוח הלאומי, עובד שיצא לחופשה ללא תשלום בהסכמה לאור התפשטות הנגיף לפחות ל-30 יום - יהיה זכאי לקבלת דמי אבטלה בכפוף לקיום זכאות לתשלום דמי אבטלה. כמו כן, מעסיק זכאי להוציא את העובדים לחופשה בתשלום על-חשבון ימי-חופשה צבורים, בהתאם לכללי הדין (כגון התראה של 14 יום לפחות על חופשה בת 7 ימים ויותר).

 

מומלץ להתעדכן, כל העת, לגבי משמעות הנחיות הגופים הממשלתיים, לאור התפשטות נגיף הקורונה, כמו גם בשינויים שיכולים להיקבע לגבי זכויות העובדים כאמור. 

 

**התכנים נועדו לספק אינפורמציה בלבד ואינם בגדר עצה משפטית, חוות דעת מקצועית או תחליף להתייעצות עם עורך דין. לשאלות, הבהרות ותגובות ניתן לפנות למערכת.**

 

הכותב: עו''ד אבי מור יוסף

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...