שתף

הבל היופי וסקר החן

17:35 24.10.2018

מה חדש בנס ציונה


בעוד יומיים וחצי לא ניתן יהיה יותר לפרסם סקר בחירות. כך קובע החוק

מצאנו לנכון לשפוך מעט אור על הכלי הבלתי-יציב והבדיוני ביותר בארגז הכלים של הפוליטיקאי ויועציו, הכלי התעמולתי היחידי שלמעשה אינו דורש אישור מראש טרם ביצועו, ואשר ההנחיות לתפעולו הן המקלות ביותר 

 

סקר הבחירות, שיש ואנו נופלים בפח ומתייחסים אליו כדברי אלוהים חיים, עד שהעובדות באות וטורפות את הקלפים, הוא למעשה אלמנט כל-כך רעוע, עד שאפילו החוק קובע לגביו את הסייגים המינימליים המתבקשים כמובנים מאליהם, כדי לנקוט בהגנה המינימלית המתחייבת על תבונתו של הציבור ההדיוט, ותו לאו.

 

עריכת סקר בחירות מחייבת את עורך הסקר ואת הגוף המפרסמו ברבים, בעצם בשתי חובות עיקריות: ציון מלוא פרטי עריכתו, והעברת עותק ממנו לידי ועדת הבחירות המרכזית ומשרד מבקר המדינה עד 20 יום מיום הבחירות, לצורכי ארכיבר לקוניים.

 

מעבר לכך, אין כל חובה חוקית לקבל מראש אישור כלשהו של ועדת הבחירות או כל גורם אחר לביצוע סקר כזה או אחר. ואולי דווקא מתוקף כך, ניתן להניח, התחום הינו כה פרוץ ונתון לפרשנויות שונות ולמצגות מגוונות, המביא אותנו לפלבל בעינינו בבלבול, כשמוגשים בפנינו, במרבית המקרים, מספר תוצאות שונות בתכלית השינוי זו מזו, באותו עניין עצמו.

 

 

מצאנו לנכון, בדקה ה-90, כאמור, ולקראת תום הפרק הנוכחי במירוץ הבחירות, להביא את עיקרי התייחסות החוק לכלי תעמולתי/סמי-מדעי זה בעיני רבים, ומתמטי-נבואי בעיני רבים אחרים.

 

באשר להמלצתנו שלנו – האם להתייחס לסקר כאל כלי אמין לחיזוי הכרעות עתידיות, או כאל ניחוש פרוע? אנחנו בכלל ממליצים פשוט לחכות לתוצאות האמת, הסקר הכי אמין עלי אדמות, ולגלות מה צופן לנו הלא-נודע.

 

ואלה הוראות וסייגי החוק העיקריים: "כל המפרסם סקר, מחוייב בפרסום הפרטים הבאים לגביו: שמו של הגוף שהזמין את הסקר; שמו של הגורם שערך את הסקר; התאריך או התקופה שבה בוצע הסקר; האוכלוסיה שמתוכה נלקח מדגם המשיבים לסקר; מספר האנשים שהתבקשו להשתתף בסקר ומספר האנשים שהשתתפו בו בפועל; מרווח הטעות לגבי הנתונים שהושגו.

 

גורם המפרסם סקר פוליטי שאיננו מבוסס על שיטות סטטיסטיות מוכרות לעריכת סקרים, מחוייב לציין זאת בהבלטה, ולהדגיש כי אין להסיק ממנו מסקנות לגבי דפוסי הצבעה או עמדות של הציבור".

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

Loading...

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...