שתף

הגינות הקהילתיות יוצאות לדרך

12:15 04.06.2020

מה חדש בנס ציונה

ראש העיר שמואל בוקסר החליט בשבוע שעבר לאשר תכנית להקמת שורה של גינות קהילתיות בנס ציונה

 

 

בשלב ראשון תתחיל עוד השנה הקמה של 3 גינות, ובהמשך מתוכננות גינות נוספות. המימון לגינות החדשות מגיע ממשרד החקלאות ומהמשרד להגנת הסביבה ובהשתתפות העיריה.

 

התכנית גובשה בחודשים האחרונים על-ידי סגן ראש העיר נאור ירושלמי, יחד עם הגורמים המקצועיים בעירייה, והיא הוצגה ונדונה בוועדת איכות הסביבה העירונית ממש ערב הקורונה. ראש העיר, שהשתתף באותה ישיבה, הדגיש את הזיקה האישית שלו לנושא החקלאות ואת שאיפתו להחזיר את החקלאות לתוך העיר. הוא ציין, שהשלב הראשון במהלך שיזם כבר קורם עור וגידים דרך מערכת החינוך, כאשר גינות ירק ונוי מוקמות בהדרגה בבתי הספר.

 

בשבוע שעבר קיימו ראש העיר וסגנו סיור שטח, יחד עם הצוות המקצועי. בהמשך נערך גם דיון  לבחינת ההיבטים התפעוליים והארגוניים של הפרויקט, ולאחריהם התקבלה ההחלטה. 

 

בישיבת הוועדה לאיכות הסביבה אמר נאור ירושלמי "אני שותף מלא לחזונו של ראש העיר שמואל בוקסר, להחזיר את החקלאות לעיר, והפעילות בתחום גינות קהילתיות היא חלק מהיישום של חזון זה". גינות קהילתיות יכולות ליצור חוסן חברתי וקהילתי טובים יותר בעיר, בעיקר בעידן שבו ערים צריכות להסתמך יותר ויותר על עצמן עקב פגיעה אפשרית במערכות לאומיות, כמו שחווינו לאחרונה בתקופת הקורונה.

 

תחום הגינות הקהילתיות פורח בארץ כבר למעלה מעשור (ראו הרחבה במסגרת). עיריית רמת גן, למשל, יזמה והקימה כתריסר גינות כאלה ברחבי העיר בחמש השנים האחרונות, ובכפר סבא פועלות לפחות עשר גינות בשכונות. עם זאת, האתגר העיקרי הוא "להכניס את הקהילה לגינה", מכיוון שהגינה עצמה אינה המטרה – אלא האמצעי לגיבוש ולחיזוק הקהילה

 

 

 

תכנית עבודה לשנת 2020
1.גינת "בית הנוער" תהפוך לאתר חקלאות עירונית, שיופעל במשותף ע"י מספר גופים מהקהילה שאנו מגבשים בימים אלה. הפרויקט יוקם בתמיכת משרד החקלאות.


2.עמותת "דניאל" תקים גינה קהילתית בשטח שבין רחוב גורדון לאזור תעשיה א' בשיתוף תושבי השכונה. הפרויקט יוקם בתמיכת המשרד להגנת הסביבה.  


3.בחצר של שלוחת המתנ"ס בשכונת העמק תקום "גינה קהילתית ורטיקלית" בהובלת תושבת השכונה גלית אבינועם. גם כאן ניתנה תמיכה מהמשרד להגנת הסביבה. 


4.במהלך הקיץ ייפתח קורס הכשרה לפעילי גינות קהילתיות.


5.במהלך השנה ובהמשך יתקיימו הרצאות מקצועיות שיהיו פתוחות (ללא עלות) לפעילי הגינות ולתושבים מכל שכונות העיר.

 

גינות קהילתיות – מאות כבר פועלות ברחבי הארץ

תופעת הגינות הקהילתיות התפתחה במהירות בעשור האחרון, וכיום פועלות ברחבי הארץ מאות גינות בגדלים ומסוגים שונים – בערים, בשכונות עולים, במגזר הערבי ואף בשכונות חרדיות. לרוב באה היָזמה להקמת הגינות מקבוצות תושבים שמגייסים את העיריות לסייע, ובשנים האחרונות נרתמו משרדי הממשלה לעודד מגמה זו, כולל באמצעות סיוע במימון ישיר. 

גינון קהילתי הוא כלי ליישום מעשי של תפיסת הקיימות, המשלבת בין חברה, סביבה וכלכלה. מדובר במסגרת עבודה משותפת של קבוצת אנשים, הרואים עצמם מחויבים לטיפוח מרחב מוגדר באמצעות גינון. מרחב כזה יכול להיות שטח ציבורי פתוח, שטח פרטי פתוח, מתחם בתוך מוסד מגודר ועוד.

גינת קהילה יוצקת משמעות לשכונה, ומהווה מעין מרכז קהילתי באוויר הפתוח, אך היא גם מקום לגידול מזון בריא ומזין לרווחת התושבים. יצירת הקהילה סביב הגינה הינו אלמנט מכריע ביציבות ובעמידות גינת קהילה, ולמעשה ללא קהילה – גם אין גינה!

אופי הפעילות בגינות הקהילתיות ייחודי לכל גינה וגינה ותלוי לא רק בתנאי הקרקע והסביבה, אלא גם ובעיקר באופי התושבים והפעילים בגינה. הקשרים ההדדיים החזקים שנוצרים בין חברי הקהילה, תוך כדי העבודה בתכנון והקמת הגינה, מביאים לתרומה עצומה ללכידות הקהילתית בעיר.

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...