שתף

הכל אני יכול בחופש הגדול?

10:30 14.08.2018

מה חדש בנס ציונה

זהו... עבר יותר מחודש, ועדיין הילדים שרים לי "הכל אני יכול בחופש הגדול" כאילו רומזים "הלו אבא, מתי מתחיל הכיף?"

 

באמת שהבטחתי לעצמי הפעם שנגיע מוכנים לחופש הגדול ושלא אשמע את צמד המילים המוריד "משעמם לי".

 

אני יודע שהוריי ניסו לעשות כל שיכלו כדי שגם לי יהיה כיף בחופשות הקיץ שלי כילד, ועדיין הזיכרון העיקרי הוא החדר הקטן של סבתא פאני בחולון בו אני, אחותי ובנות הדודה שלי צופים במרקו מחפש את אמא. וואלה, כל קיץ הוא מצא, וגם פינוקיו איכשהו הפך לילד רגיל.

 

דקלה, איך אסיים את החופש הגדול פלוס תוספת החגים בלי תחושת תסכול ופספוס?

שלום, ללא ספק החופש הגדול בעיצומו והחלק המאתגר מתחיל ממש בימים אלו. אם בתחילת יולי כולם עדיין שמחים ונרגשים משינוי האווירה, בתחילת אוגוסט יורדת רמת הסבלנות והחום עולה. לכן, חשוב להגיע מוכנים ולקדם בברכה את ההזדמנות לייצר עם הילדים זיכרונות רגע לפני שהם גדלים לנו.

 

אז הנה כמה טיפים קטנים לחופש גדול. לגבי ה"משעמם לי", אם לא תתאפק תקפוץ לטיפ מספר 5.

 

תיאום ציפיות

המשפחה שלנו היא מערכת לכל דבר ולכל אחד מחבריה יש צרכים, מחשבות, בקשות, מחויבויות וחלומות. בשיחת תאום ציפיות נהיה קשובים לכל אותם קולות, כל אחד בתורו יגיד מה הציפיות שלו מהחופש ונכתוב הכל (גם רעיונות מומצאים ולא הגיוניים ככל שיהיו). נאפשר זרימה, נקשיב לפנטזיות ונייצר דיאלוג ומשא ומתן. שיחה כזו תאפשר פגישה עם הציפיות של כולם, כך שכולם ירגישו מורווחים,  גם אם הם נאלצים לוותר על חלק מהציפיות שלהם מהחופש.

 

תכנון מראש

בנו יחד עם הילדים את התכנית לשבועות הקרובים ומקמו בה את הדברים שאתם כבר יודעים שיקרו: קייטנות, מחנות הקיץ, חופשה משפחתית מתוכננת, שהות אצל הסבים, ימי כיף שכבר קניתם להם כרטיסים מראש ועוד. אפשר להוסיף ליד ציור קטן לטובת הצעירים שאינם קוראים עדיין. כשיש תכנית מסודרת המוצגת בגלוי בבית, נוצרת מחויבות של ההורים להתכונן לקראתה, ואילו הילדים יודעים מה צפוי להם.

 

בחרו לעשות דברים שמהם גם אתם עצמכם נהנים

תכננו איתם פעילויות שגם אתכם מהנות. אם פגשתם את חיק הטבע בפעם האחרונה בטיול השנתי בכיתה ו'  והשופינג היחיד שאתם עורכים הוא קניות ברשת, זה לא הזמן להתחיל את שביל ישראל ולעצור בדרך בקניון הומה אדם. לא משנה כמה זה יכול להיות נפלא 'בשביל הילדים', אם אתם תהיו קצרי רוח גם הם לא ייהנו מזה.

 

 

הכן עצמך לקיץ

אל תשכחו להכין גם את עצמכם. זכרו שלמרות כל המאמצים וההכנות המוקדמות, יש סיכוי טוב שחלקים מהחופש הגדול יהיו מאתגרים, לכם ולסובבים אתכם וקבלו זאת בהבנה.  עם כל הקושי, השתדלו לשמור על קור רוח ונסו להקפיד על שפה חיובית הכוללת עידוד והומור.

 

"משעמם לי!"

שלום, כנראה שחלק שכיח מסיפור החופש הוא לשמוע את הקריאות אמא/אבא "משעמם לי". לפני שנהפוך לקציני תרבות ומפיקי אירועים כדאי שנזכור ששעמום יוביל את הילדים לעשייה חופשית ולמקומות אליהם ייקח אותם דמיונם. ובכל זאת, שני רעיונות להתמודדות. אפשר לפתח שיחה עם הילד ולברר מה מעניין אותו ולהעלות יחד רעיונות. ניתן גם להכין קופסת "מעניין לי" לתוכה יכניס כל ילד פתקים ובכל פתק יהיה רשום דבר שהוא אוהב לעשות. כשירגיש משועמם הוא יוכל להגריל פעילות מהקופסא.

 

"אמא תקני לי"

איכשהו, ברגע שיוצאים מהבית בלוטות הרעב והשופינג של הילדים מתעוררות. אז מה עושים? ראשית, להגדיר לעצמנו כמה כסף אנו מוכנים ורוצים להוציא על "אמא תקני לי". לאחר מכן, הסבירו לילדים מהו הסכום שהוקצב להם. כשהקצבה הזו תיגמר, לא יהיה יותר כסף לאותו יום. הדבר יחזק את הילדים, ילמד אותם התנהלות עם כסף ויגרום להם לחוש עצמאים ושותפים. אפילו תופתעו לגלות ברגע אחד איך הילדים שלכם רוצים להשוות מחירים, עושים סקר שוק, ופתאום מרגישים גדולים מהחיים.

 

יחד אבל גם לחוד

כשכל הילדים כל הזמן יחד בבית זה לא תמיד פשוט. לפעמים גם הם זקוקים לחופש האחד מהשני. היו מודעים לזה וצרו מדי פעם הפרדה מכוונת. ללכת לישון אצל חבר, לייצר זמן פרטי כל פעם עם ילד אחר מחוץ לבית בפעילות מועדפת וכדומה.

 

אל תוותרו על עצמכם

בחופש הגדול ההורות שלנו היא אינטנסיבית והדוקה יותר ואנו מוצאים את עצמנו לעיתים קרובות מותשים ושחוקים. זה הזמן לפסק זמן. לקחת רגע לעצמנו, להירגע, להתמלא במשהו שעושה לנו טוב. אפשר למצוא זמן לבד בו נצא מהבית לעשות ספורט או לצאת עם חברים. הרעיון הוא להטעין את הבטרייה הרגשית שלנו, ולרענן את האנרגיה במערכת היחסים מול הילדים.

 

כאן ועכשיו

התמקדו בהווה, בצבירת חוויות מהנות לאורך החופשה, רגעים מאושרים שיצרבו עמוק בלב המשפחה כולה. לצד זאת אל תלחצו על הכנה לכיתה א', ב' או ז'. השקיעו בהכנה מנטלית שתכלול שיח על העתיד לקרות בשנה הבאה, בו ניתן מקום לביטוי חששות וגם תקוות, ומסר שאנו אתכם ואוהבים אתכם תמיד.

 

טיפ מסבתא פאני

בטלו את טיסת ההימלטות ללפלנד עם נילס ואווזי הבר.

 

דקלה וסרשטיין, יועצת משפחתית ומנחת הורים:
052-6068820 - בפייסבוק: כאן


שלום וסרשטיין, שחקן, מדריך תיאטרון לילדים וכותב:
052-4509047 - בפייסבוק: כאן

 

המשך חופשה מהנה

שתף

אולי יעניין אותך גם...

Loading...

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...