שתף

המאבק הקולינארי של עידו קלו מנס ציונה

10:00 14.12.2020

מה חדש בנס ציונה

עידו קלו מנס ציונה, בסך הכל בן 22, סקיפר, דייג ובעיקר צעיר נבון ואמביציוזי, נאבק בחירוף נפש כדי שיהיה לכם לוקוס בצלחת

 

האם הדג הלוקוס יצא מסיר החריימה?

 

אם זה תלוי בעידו קלו, זה ממש לא הולך לקרות. קלו, צעיר בן 22 מנס ציונה, חבר ופעיל בעמותת-יעד איספא. 

 

נלחם בבכל הדרכים המקובלות, כולל מפגשי זומים, הרצאות, פגישות ושכנועים, מדוע אסור להכריז על דגי הדקר (לוקוס) כערך טבע מוגן. 

 

קלו, בחור נמרץ שמגיל 18 מתעסק בשייט, סקיפר ויש לו משיט 30 מגיל 18, נלחם בכל כוחו נגד המחשבה שבמידה וההחלטה הזאת תעבור, יהיה אסור לו ולחבריו הדייגים, לדוג את דג הלוקוס. ואתם בבית, תצטרכו אלטרנטיבות אחרות.

 


החברה להגנת הטבע בקמפיין בתמיכת רשות הטבע והגנים מנסה לשכנע את השרה להגנת הסביבה גילה גמליאל במטרה להכריז על 2 מיני דגי מאכל מסוג דקרים (דג לוקוס) כערך טבע מוגן זאת לאחר ניסיון כושל קודם משנת 2017 בו ניסו לשכנע את השר הקודם זאב אלקין.


בשנת 2017 החברה להגנת הטבע ובתמיכת רשות הטבע הגנים הגישו בג"ץ נגד משרד להגנת הסביבה ברשות השר זאב אלקין וזאת כדי להכניס לרשימת המינים המוגנים את כל מיני הלוקוסים וטונה כחולת הסנפיר.


השר אלקין אכן שקל להכריז על דגים אלו כמוגנים אך בדק את הנושא לעומקו וחזר בו לאחר שהבין שהוטעה. כך לפחות מקורבים אליו סיפרו לפעילים.

 

לאור כל האמור חשוב לציין כי חוות הדעת המקצועיות של המומחים לתחום הדיג  מטעם משרד החקלאות מתנגדים להכרזה זו.

 

 

נראה שהחברה להגנת הטבע מנסה לפנות לכל שר להגנת הסביבה המתחלף ודוחפת אותו לקבלת החלטות שגויות המבוססות על "רגשות" ללא מחקרים ונתונים מדעיים הרלוונטים לישראל, וכל זאת תוך התעלמות משפע בכמות דגיי הדקר כיום בישראל שנמצא במגמת עלייה בעקבות תקנות הדייג שנכנסנו ב2016 המגנות באופן חסרת תקדים על דגי הים בתיכון והדקרים בפרט שמועלם לא היו בהתמעטות בחופיי ישראל.


יש גם תקנות שאוסרת דייג דגי הדקר למשך של 3 חודשים בשנה וגם מגבלת כמות שלל יומית לדייג הספורטיבי שאוסרת תפיסה 2 דגים גדולים לדייג או עד 5 קילו דגים קטנים.

 

חשוב לציין כי אין אף מדינה בעולם בו שהכריזה על דג מאכל כ"ערך טבע מוגן". (משמעות ערך טבע מוגן בישראל היא שאין לייבא את דג, לאכול אותו או להחזיק בו בכל דרך שהיא).


ד"ר דני גולני מהמחלקה לאבולוציה, האוניברסיטה העברית ירושלים כותב בחוות דעתו המקצועיות שהוגשה לבית המשפט:
"קמפיין של הונאה ואחיזת עיניים שמנוהל זה זמן מה על ידי החברה להגנת הטבע. אין לו שום בסיס מדעי המבוסס על נתונים כמותיים בעבר ובהווה. למעשה, כמי שמלווה את הדיג במשך יותר מארבעה עשורים, אני יכול להעיד, שלא נצפתה כל ירידה כמותית (abundance) באוכלוסיות שני מיני הדקרים האלה."


"לא ידוע לי על שום מחקר מדעי המצביע על ירידה או פגיעה באוכלוסיית מינים אלה",  והוסיף גם כי "הטענה שהם מצויים בסכנת הכחדה מופרכת ושקרית".

 

 

 

 


 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...