שתף

המשלחת הראשונה של תיכון "פארק המדע" שבה מהמסע לפולין

07:54 21.03.2019

מה חדש בנס ציונה

עדן דורן, תלמיד י"ב של בית הספר פארק המדע מספר על התחושות להיות בפולין

 

"מסע מוצלח לא מסתיים לעולם, הקילומטרים כן, אך הזמן נשאר חקוק בתוכך, הופך חלק ממך. בסוף המסע אינני מרגיש מנצח, אלא יותר אסיר תודה. כאילו שהדרך עברה בתוכי ולא אני בתוכה"  - "אברהם חלפי".

 

 

על המסע, התחושות והרגשות מספר עדן גורן תלמיד י"ב 1 :

"המסע לפולין הראשון בבית ספרנו  פארק המדע, לא היה סתם עוד מסע רגיל, הוא היה מסע מיוחד במינו, שכמובן, עדיין לא הסתיים.  בשל היותנו בית ספר צומח, למסע יצאו שתי שכבות י"א וי"ב. אי אפשר היה לשים את האצבע על הצלחת השילוב לפני היציאה למסע, אך כבר ביום הראשון ניתן היה לראות כי כל החומות בין השכבות נפלו, והריחוק והחשש הפכו לאהבה, חברות ותמיכה.

 


את המשלחת ליוו מנהלת בית הספר ברוריה טישלר, מחנכת שכבת י"ב  עדי רבינוביץ  ומנהלת המשלחת ומחנכת י"א, מאיה גריסרו. לצד הצוות החינוכי ליוותה את המשלחת המדריכה, ליאת סלומון, מנהלת מחלקת ההדרכה להנחלת זיכרון השואה במשרד החינוך. שילוב יוצא דופן של מלוות משלחת, שנתן לילדי המשלחת מעטפת של ידע, חום, הכלה, הבנה וכל מה שהיו צריכים.

 

 

ועכשיו, למסע עצמו...


ביום הראשון התחלנו בוורשה, שם ראינו  לראשונה ונדהמנו לגלות את המשך החיים "הרגילים" של התושבים הפולנים סביב שרידי חומת גטו וורשה והגטו עצמו. הניגוד בין השניים צרם לרבים מהתלמידים ויצר פולמוס בין התלמידים,  שהעלה תובנות מעניינות. מבית הקברות המשכנו  להליכה במסלול הגבורה, דרך כיכר השילוחים בה נאספו יהודים לקראת שליחתם להשמדה. ההליכה במסלול הרגישה מעין הליכה של ניצחון, גאווה וחיבור למקורות מבחינת חברי המשלחת.

 

ביום השני ביקרנו במחנה ההשמדה "טרבלינקה". המחנה ממוקם באזור דליל אוכלוסין, מכוסה יער ומוסתר בחורש סביב. הניגוד בין היער האינסופי והנצחי לבין מחנה ההשמדה הקטן והמאוד לא נצחי יצר בלבול ומתח בקרב חברי המשלחת, שלא הצליחו להכיל את האבסורד הגדול.


משם המשכנו לעיירה "טיקוצ'ין" וממנה נסענו בנסיעה איטית מאוד לאורך המסלול שדרכו הוצעדו 2500 יהודי המקום אל יער לופוחובה. עבורנו היה זה החלק הקשה ביותר של היום. סיפורי העדות מהזוועות שנעשו  במקום גרמו לכולם להרהר ולתהות על יצרו של האדם ועל איך הוא מסוגל לפעול ולנהוג בדרכים לא אנושיות.

 

היום השלישי היה יום מטלטל מאוד לחברי המשלחת, הוא כלל ביקור במחנה ההשמדה, מיידאנק.
את הביקור במיידאנק ליוותה שאלת המוסריות. עד כמה בני אדם יכולים לפעול בדרך לא מוסרית? הדיוק והתכנון שבמחנה שעומדים על גבול הטירוף, וההבנה שאותם חיילים שביצעו את הפעולות הלא אנושיות הם בעצם בני אדם כמונו. לצד אלו היה קשה לראות את הבתים היפים  המקיפים את מיידאנק , בתים שחלקם היו קיימים גם כשהמחנה היה פעיל . 


היום הרביעי למסע הוקדש לאירוח שלנו בבית ספר פולני  בעיר ז'שוב. המפגש היה פורה מאוד, ונוצרו חברויות וקשרים בין התלמידים הפולנים וחברי המשלחת. בסיום המפגש נסענו אל אתר ההריגה "זביליטובסקה גורה", בו נרצחו כ- 6000 יהודים, שמתוכם כ- 800 ילדים . עוד עדות לרוע ולאובדן המוסריות שליוה את המעשים כלפי היהודים.

 

ביום החמישי למסע  חווינו חוויה מעצימה ומאוד מרגשת בה פגשנו חסידת אומות עולם: הגברת מירוסוובה גרוצ'ינסקה, שסיפרה שבהיותה ילדה, משפחתה החביאה בביתם ילדה יהודיה – מירי, ששמה הוחלף על ידי המשפחה למריה ואף כשהגסטאפו באו לחקור את המשפחה המשיכו להציגה כבת המשפחה וכך הצליחו להציל אותה. לימים מירי עלתה לארץ והקימה בישראל משפחה.

 

בהמשך המסע ביקרנו במחנה אושוויץ אחד. הביקור במחנה אושוויץ ובעיקר בביתן 27 בו נמצא ספר השמות הגדול של יהודים שנרצחו בשואה, נתן לנו קנה מידה על הארגון, התכנון וממדי ההשמדה. רבים מאתנו מצאו קרובי משפחה רשומים בספר השמות, היו אלו רגעים עצובים ומרגשים כאחד.

 

את המסע אחר מחנות ההשמדה ויהדות פולין סיימנו במחנה ההשמדה בירקנאו, המחנה המטלטל ביותר עד כה במסע. החשיפה לשיטתיות, למסילות הרכבת הארוכות ולקרון הרכבת שמוצג במחנה היוו עבורנו  חוויה קשה . למרגלות האנדרטה בבירקנאו קיימנו טקס מסכם. בשירת התקווה הרגשנו את הניצחון שלנו, גאווה להיות  עם חופשי, ציוני ויהודי בארצו.

 

המסע אכן היה לחוויה מטלטלת ומערערת יסודות. חוסר הבנה והכלה, התפרקות רגשית, שמחה וצחוק לעומת בכי וכעס. מסע של רכבת הרים רגשית, אך אין אחד שלא חזר מהמסע הזה ולא אמר עד כמה הוא גאה בשורשיו ועד כמה הוא חושב שהמסע לפולין הוא חובה עבור כל תלמיד ותלמידה במדינת ישראל."


 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...