שתף

זה ראש-עיר? זה מלך!

10:34 30.10.2018

מה חדש בנס ציונה


רובי שטיינברג מסביר למה ראש עיר זה לא גרביים.
ולא רק בגלל שגרביים אפשר להחליף מתי שרוצים

וגם למה חייבים -אבל חייבים! - ללכת להצביע 

ולמה הצבעה לראשות העיר ולמועצה דרמטית ונוגעת לחיי כולנו בהרבה מההצבעה עבור ביבי או לפיד (רמז: כי ראש העיר יחליט עבורכם הרבה מאד החלטות ולא יהיה לכם מה לעשות בעניין בכלל ולא יעזור לכם כלום ורק תוכלו לקטר ולקונן ולהתחרט)


אני בן 56. מעולם לא הצבעתי בבחירות מקומיות. לא כשהתגוררתי בראשון-לציון, לא כשהתגוררתי בתל-אביב, לא בעשרים השנים האחרונות בהן אני מתגורר ביישובי גן-רווה השכנים. תמיד העניין הזה נראה לי משמים, כזה  שלא שווה לשחֵת עליו את זמני.

 

בד בבד, אני מאד אוהב לעשות שופינג. אני קונה כמעט כל דבר שאני רואה. ובקצת מבוכה אני מוצא לנכון לשתף אתכם בכך שתחתונים וגרביים לא נכללים ברשימת הפטישים שלי לקניות. תמיד אעדיף עוד עט או משקפיים או ארנק או תיק, או אפילו ספר - על פני תחתונים וגרביים. הגרביים שעליי עכשיו, למשל, רק כדי לסבר את האוזן, נרכשו לפני שנתיים בשוק בצלאל בתל-אביב. ולא, חורים בקצות הבהונות לא מרתיעים אותי.

 

תחתונים גם נראים לי מוצר לא אטרקטיבי בעליל. לא מבין את הנהייה אחרי פריט הלבוש הזה. מבין את חיוניותו, אל תתהפכו עלי, מבין שיותר אסתטי והיגייני והגיוני - אבל לא מבין את ההתלהבות מחבילות ה'שלושה במחיר מבצע'. תחתונים, בסדר, פריט מאד משמים. מתלהב ממנו פחות.

 

נו, אז מה הקשר?

 

רגע, הנה אני מסביר מה הקשר בין שתי ההתערטלויות האישיות הללו, שאני לא בטוח שהייתם זקוקים להן. סמכו עליי - לא הייתי מטריח אתכם בהגיגים הזויים מעין אלה, אם לא הייתה לי סיבה טובה.

 

עוד מעט. ראשית: מהפך. בבחירות לרשויות המקומיות מחר בבוקר, לראשונה בחיי, אצביע. אגש לקלפי הקרובה למקום מגוריי, אזדהה, אקבל את המעטפות, אכנס אל מאחורי הפרגוד, אבחר את הפתקים המייצגים את מה שעובר עליי, אצא ואשלשל לתיבות הכחולות.

 

למה? אתם שואלים (אתם לא באמת שואלים, אתם לא מבינים מה אני רוצה מכם, אני יודע)?

 

או, זהו - שירד לי האסימון וסוף-סוף הבנתי שבחירות מקומיות הן לא כמו גרביים ותחתונים. הן כן חשובות. הן כן משמעותיות. הן לא משמימות. הן חורצות גורלות. גרביים לא חסר - אבל ראש עיר זה כבר סיפור אחר.

 

ראש העיר הוא זה שיקבע עבורכם מה יהיה גודל ההכנסה הפנויה שלכם לאחר תשלום מסי הארנונה; ראש העיר יהיה זה שיקבע עבורכם האם כשתצאו לטייל עם הכלב תיאלצו להיסחב עם שקית הצרכים 2 ק"מ עד לפח הקרוב (הוא גם יהיה זה שיקבע עבורכם מה יהיה מצב סוליותיכם, אם אנחנו כבר בעניין הזה); ראש העיר הוא זה שיקבע עבורכם האם תתעוררו בארבע בבוקר לקולות משאית הזבל הכי רועשת בעולם ומתפעליה, שמעדיפים לשמוע את סטטיק ובן-אל בזמן העבודה בעוצמה של 8 דציבלים; הוא יקבע עבורכם האם תגיעו לעבודה בזמן או תאחרו שוב בגלל הפקק ביציאה מן השכונה, ואח"כ בגלל זה שביציאה מהעיר (היי, לפעמים הוא גם יקבע האם בכלל תהיה לכם עבודה); הוא יקבע עבורכם האם לחתול הג'ינג'י שלכם, שחמק לו דרך החלון להשתובב בגינה הסמוכה, יהיה סוף מר או סוף שמח. והוא יחליט עבורכם עוד המון המון החלטות.

 

זה ראש-עיר? זה מלך!

 

כי זאת עליכם לדעת - על אף ששתי שכבות הממשל שבמסגרתן אנו נעים ומנהלים את חיינו - השלטון המרכזי והשלטון המקומי - על אף ששתיהן מושתתות על יסודות הגלם של העיקרון הדמוקרטי שקבע אפלטון בספרו 'המדינה' - הן שונות לחלוטין בהתנהלותן ובמידת השפעתן על חיי היומיום של כולנו. על אף שהן פועלות כביכול לפי אותו מתווה ובאמצעות אותם מבנים ומנגנונים של ועדות, והצבעות, ודיוני מליאה, ותיקים הנמסרים לאחריות חברי הגוף השלטוני - למעשה הן מתנהלות בעולמות שונים.

 

 

כוחו של ראש עיר בעירו גדול בהרבה מזה של ראש ממשלה במדינתו. מנגנון השלטון המרכזי - בשל גודלו וגודל תחום שיפוטו, והיותו נתון בקשרי גומלין עם העולם כולו - מורכב כך שאיזוניו ובלמיו יספקו היקף נרחב ככל האפשר להגנה על  האינטרס של המדינה - גוף האם - ושל תושביה - הנתינים. זאת, מסיבות רבות ושנות, שלא זה המקום להעמיק בהן, רק נציין את העיקרית שבהן: שימור ושרידות הגוף השלטוני, כדי שימשיך להתקיים ולא יקרוס באמצעות מהלך של הדחה או מרד.

 

נא להכיר את ראש העיר - השותף שלך לחיים

 

בשלטון מקומי, חברים, המצב שונה. היות ובפועל אין כל אפשרות וכלי דמוקרטי חוקי להדיח ראש עיר מכהן מתפקידו, למעט אם נקלע לתסבוכת פלילית-משפטית כזו או אחרת, כנהוג במקומותינו - ולאלצו להתפטר ולהכריז על קיומן של בחירות חוזרות - הרי שראש העיר מחזיק בכוח עצום. וגם אם ייאלץ לתפקד מול אילוצים של מועצה לעומתית, המורכבת ברובה מאופוזיציה לוחמת שעושה לו את המוות - עדיין על-פיו יישק דבר, וסמכויותיו הינן כמעט ולחלוטין אינן מוגבלות, והוא היה והוא יהיה והוא יחליט והוא יקבע, לתפארה.

 

עובדה זו, חברים, הופכת את ראש העיר (וככל שהוא מחזיק במספר גדול יותר של חברי מועצה הכפופים למרותו - כוחו מתעצם כמובן) לשותף פעיל בחייכם הפרטיים, בין שהזמנתם אותו אליכם, ובין שלא - נא שננו את רשימת השפעותיו ויכולותיו המופיעה מעלה.

 

ולכן, לכן החלטתי שהפעם אני משתתף בהחלטה את מי להזמין להיכנס אל תוך חיי למשך פרק-זמן כל-כך ממושך, הנע בין חמש שנים ל-30 שנה, ואולי אף יותר. בכדי להחליט צריך להבין. זהו כלל יסוד בתובנה האנושית. ועתה, משהבנתי, החלטתי.

 

מקווה שעזרתי למישהו להבין, וגם להחליט. לא להחליט למי להצביע - את זה מן הסתם תעשו מאחורי הפרגוד ורק אתם והממונה הכי ראשי על כל ועדות הבחירות בעולם, שם למעלה - תדעו מה קרה ביניכם לבין כוורת פתקי ההצבעה. אם עזרתי למישהו להחליט להצביע, ולא לנצל את יום הבחירות לבילוי בלבד, אלא גם להשפעה על מהלך חייו - יהיה זה שכרי.

אגב, אני, מבחינתי, מתכוון לנצל את מבצעי יום הבחירות בחנויות ובבתי העסק השונים - גם כדי לקנות גרביים ותחתונים.

 

בחירה טובה והצבעה יעילה לכולנו.

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

Loading...

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...