שתף

לשנה של חינוך דמוקרטי תכתבו ותחתמו

12:45 03.09.2018

מה חדש בנס ציונה

 

שנת הלימודים תשע"ח שהסתיימה לפני חודשיים תיזכר, לטעמם של המעורבים בקידום ובפיתוח זרם החינוך הדמוקרטי במדינת ישראל, כשנה בה נזרעו זרעים רבים של הרעיון המתקדם של חינוך לפי כללים שונים מאלה נטולי החזון והדמיון, שלאורם מרביתנו חונך וגדל

בית הספר הדמוקרטי בנס-ציונה יחל לפעול במתכונת רשמית ומשודרגת, לאחר קבלת כל ההיתרים, האישורים וההכשרות הנדרשות ממשרד החינוך

השנה הנכנסת, תשע"ט, מצטיירת כשנה בה יתחילו להתבצע הקציר, האסיף, המסיק והבציר של פירות זריעה זו – ברבים מיישובי המדינה בכלל, ובערי השפלה הקרובה בעיקר. בית הספר הדמוקרטי בנס-ציונה יחל, כאמור, לפעול במתכונת רשמית ומשודרגת, לאחר קבלת כל ההיתרים, האישורים וההכשרות הנדרשות ממשרד החינוך, ומוגדר כיום בית-ספר 'מוכר שאינו רשמי', וכך גם בית הספר בקיבוץ נצר-סירני. ברחובות נחנך מסלול פדגוגי דמוקרטי המשולב בתוך מערכת החינוך הממלכתית העירונית, בגדרה ובמזכרת-בתיה מתקיימים מהלכים מתקדמים בקרב קהילת ההורים ומול הרשויות המקומיות, להקמת בתי-ספר דמוקרטיים, העשויים להתחיל לפעול עוד השנה, ולבטח בשנת הלימודים הבאה, תש"פ. וגם ביבנה מתנהלים דיונים בעניין.

 

את ההתקדמות המואצת הזו יש לזקוף בעיקר לזכות 'העמותה לחינוך בשפלה', אשר הוקמה לצורך הטמעת המסגרת הפדגוגית הדמוקרטית במערכת החינוך בישראל, ובעיקר ליובל כהן ושותפו, אורי קופליק, ממובילי רעיון החינוך הדמוקרטי. כהן, איש חינוך מנוסה המציג קבלות להצלחות בתחום, כבר זכה להקים בתי-ספר ומתכונות דמוקרטיות ברחבי הארץ, מקדם את משנתו הפדגוגית של יעקב הכט, מפתח שיטת בתי הספר הדמוקרטיים בישראל, ועומד בראש היוזמות האמורות בערי השפלה.

 

 

כהן, נצר למשפחה "חינוכית" - בנה של חברת מועצת עיריית יבנה, רונית ארנפרוינד, אשת חינוך ותיקה בעצמה, המתמודדת כיום על ראשות העיר, לא יכול היה להסתיר היום את התרגשותו, עם התייצבותם של עשרות תלמידי הזרם הדמקורטי ליום הראשון ללימודים – במוסדות שהקים.

 

"איזה קיץ!", צהל כהן הבוקר בדף הפייסבוק שלו, " התחלנו אותו עם נחישות ואמונה גדולה, ובית-ספר דמוקרטי אחד קטן בשפלה (בנס-ציונה). היום יש שלושה, ועוד כמה בדרך (גם רחובות, מזכרת בתיה וכאמור, מגעים עם עיריות יבנה וגדרה, כשראשון-לציון אף היא על הכוונת). איזה מסע מדהים ומרגש! איזה תענוג של שותפים! בהצלחה ושנה נהדרת לכולן/ם".

 

בשיחה עם 'יבנה שלי-MYavne', אומר כהן: "המצב כיום באיזור השפלה מסמן כי הצורך והביקוש למה שנתפס כחינוך ייחודי איכותי עולה כל העת, וגם מתרחש שינוי במה שנתפס כחינוך איכותי בעיני ציבור ההורים. ההבנה הזו מגיעה בזמן טוב, היות וברוב הישובים באזור, להוציא את ראש העיר היוצא בנס- ציונה, יש הכרה בכך שהמגוון בחינוך הוא טוב, ותפקיד הממסד הוא לספק להורים את האפשרות לבחור בחינוך, במידה והבחירה היא גם מה שמשרד החינוך מכיר בו. לשמחתנו, משרד החינוך מגלה פתיחות גוברת בשנים האחרונות לחינוך ייחודי בכלל, ולדמוקרטי בפרט.

 

אפשר לזהות תהליך ברור, ההולך וגדל, המזהה ומכיל את המגוון בחינוך. שזורה בכך זכות ההורים לבחור את חינוך ילדיהם - שהיא זכות קיימת בישראל. אולם, רשימות ההמתנה עמוסות וזכות הבחירה קיימת - אך היא מוגבלת. צריך להתארגן כקהילה ברמה הפוליטית ולייצר את הצורך הקהילתי כרעיון פוליטי עבור הרשות המקומית. במקביל, יש לעבור תהליך מקצועי, כדי להפוך את החזון הקהילתי לתוכנית פדגוגית אשר תוכל לענות על דרישות הרישוי של משרד החינוך. זה לא תהליך פשוט. אבל התארגנות קהילתית נחושה יכולה, להערכתי ולפי נסיוני, לפדות את הזכות הזו בכל מקום היום במדינת ישראל".

 

בהצלחה, אם כך, גם לדמוקרטים, מכל הלב, ממערכת פורטל 'יבנה שלי', ושנת לימודים מרתקת ומיטיבה לכל תלמידי מערכת החינוך בישראל.

 

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

Loading...

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...