שתף

מדאיג ביותר: מחסור חמור בכיתות בנס ציונה

10:24 16.01.2020

מה חדש בנס ציונה

מחסור חמור בכיתות בבתי הספר השונים בעיר, תכנון לקוי של גני ילדים, צורך בבית ספר נוסף והשינוי הדמוגרפי בעיר. נס ציונה עברה סקר דמוגרפי ובו התגלו נתונים מדאיגים במיוחד

 

בשנים האחרונות אנו עדים לתוספת מואצת בבנייני מגורים חדשים, ולנהירת תושבים רבים לעיר. אלו נושאים עימם שאלות תכנוניות רבות, אודות היערכות מוסדית הולמת, לכלל הבאים והנמצאים בשערי העיר. משכך, הורה ראש העיר, שמואל בוקסר, לערוך סקר דמוגרפי מעמיק, לבחון את צרכי התושבים ולמפות את המוסדות בהתאם לצרכים המשתנים. עיקרי הסקר מצביעים על מחסור חמור בכיתות לימוד בשנים הקרובות, וכן על עלייה בשיעור האזרחים הוותיקים. להלן נקודת הפתיחה.

 


מעשור לעשור, נס ציונה זוכה למעמד של עיר נחשקת, בה החינוך מוביל ושירותי הקהילה מפותחים. ככזו, הפכה העיר לאבן שואבת עבור משפחות צעירות וזוגות מבוגרים. מחמיא ככל שיהיה, על מנת להמשיך ולשמור על רמת שירותים נאותה התואמת את תדמית העיר, הורה ראש העיר, לראשונה, לבצע סקר דמוגרפי לבחינת המשתנים.

 

את הסקר, ביקש שמואל בוקסר לחלק לשתי תכניות פעולה: תכנית ראשונה לבחינת צמיחת העיר בטווח הקצר, של שלוש השנים הקרובות; ותוכנית שניה- לטווח של חמש שנים, ושל עשר השנים הבאות.

 

הסקר, שנערך על ידי חברת ייעוץ חיצונית בשם "viaplan", ערך מחקר מעמיק במשך שישה חודשים ובחן את התחזית העתידית לתמונת המצב של העיר, תוך דגש על חינוך ודיור.

 

בהתייחס לחינוך, נתוני המחקר התבססו על מצבת התלמידים במוסדות החינוך הרציפים מגן ועד יב'. לכמות זו התווסף צפי האכלוס מהבניה החדשה.

 


תוצאות הסקר מצביעות על שכונות חסרות. בהן למעשה לא ניתן מענה תואם לתושבים בכיתות לימוד ובגני ילדים.

 

ראש העיר שמואל בוקסר. נתונים מדאיגים

 

 

כך למשל, מעלה הסקר, כי למרות קיומם של 87 גני ילדים בעיר, הם אינם מכסים באופן מלא את כל רחובותיה. משמע, גנים רבים, אינם נמצאים ברדיוס של 200 מ' בקרבת מקום מגורים. דבר המקשה הליכה עצמאית לגן, והכבדה בעומסי תנועה בתוך העיר.

 

במבט לטווח הקצר – עד שנת תשפ"ג, ממצאי הניתוח הדמוגרפי מראים כי:


• קיים מחסור בגני ילדים בכמה מקומות בעיר מול עודף במקומות אחרים. ברב המקרים, זה מתאזן עם אזור סמוך. לדוגמה: בתי הספר "ראשונים" ו"שקד", "בן צבי" ו"אירוס", "אשכול" ו"סביונים" ו"ניצנים" ו"שדות".


• קיים פער של שלושה מבני גן באזור המזין את בית הספר בינתחומי הדר.

 


ממצאי הניתוח הדמוגרפי לגבי בתי ספר יסודיים מראים כי:

• קיים טווח כיסוי (כיסוי = שניתן להגיע לבית הספר ברגל, ללא רכב), אך אזורי השיוך לא חופפים את המרחק הקצר ביותר.


• בבית הספר "ראשונים", קיים מחסור של שתי כיתות כבר בשנת תשפ"א ועוד שתי כיתות נוספות בשנה שלאחר מכן, שנת תשפ"ב.


• בבית הספר "בינתחומי הדר" – קיים מחסור של שתי כיתות בשנת תשפ"א, ועוד שתי כיתות בשנת תשפ"ב, ועוד אחת בתשפ"ג. לשם כך, הורה ראש העיר לרכוש שני מבנים יבילים לכיתות לשנת הלימודים הקרובה.


• חסר בית ספר יסודי בצד הצפון מזרחי.


ממצאי הניתוח הדמוגרפי לגבי בתי הספר העל יסודיים מראים כי:


• בבית הספר "גולדה", קיים מחסור של ארבע כיתות בשנת תשפ"א, ועוד שתי כיתות נוספות בשנת תשפ"ב ועוד שתיים בשנת תשפ"ג. כלומר, מחסור של 8 כיתות לימוד במצטבר בשנת הלימודים  תשפ"ג.


• בבית הספר "פארק המדע", קיים מחסור של שש כיתות בשנת תשפ"א, ועוד שש כיתות נוספות בשנת תשפ"ב, ועוד חמש בשנת תשפ"ג. כלומר, מחסור של 17 כיתות לימוד במצטבר בשנת הלימודים תשפ"ג.


• בבית הספר "בן יהודה" קיים מחסור של שתי כיתות השנה, בשנת תשפ"א, ועוד שתי כיתות נוספות בשנת תשפ"ב, ועוד שתיים בשנת תשפ"ג. כלומר, מחסור של 6 כיתות לימוד במצטבר בשנת הלימודים תשפ"ג.


• יש להיערך לבית ספר על יסודי נוסף בצד הצפון מזרחי.

 

מתוך ההסבר של החברה אשר ערכה את הסקר

 

ממצאי הניתוח הדמוגרפי לגבי הדיור מראים כי:

• האוכלוסייה בנס ציונה גדלה בשנים האחרונות בצורה רציפה. ממוצע אחוז גידול האוכלוסייה בעשור האחרון עמד על 3% בשנה. אחוז גידול זה הינו גבוה ביחס לערים אחרות באזור (רחובות – 2.3%, ראשל"צ – 1.4%) והן ביחס לממוצע הארצי (1.8%).


• בעשור האחרון חלה עלייה בשיעור האזרחים הוותיקים. ישנה הגירה חיובית של אזרחים ותיקים והאוכלוסייה הזו נשארת יציבה.


• גילאי 65 – 74 – בתוך פחות מעשר שנים, גדלה אוכלוסיית גיל זו פי 2.2, ומהווה ביחד עם אוכלוסיית הגיל של מעל 75 – 11% מהאוכלוסייה בעיר. זהו נתון דרמטי, אשר קריטי לניהול העיר.


• גילאי 20 – 34 – בתוך פחות מעשר שנים, קטנה אוכלוסיית גיל זו ב 10%, ומהווה היום רק 15% מהאוכלוסייה. שזה אומר שדור שלם של צעירים עזב את העיר עקב מחסור בדיור בר השגה.


• החלק הגדול של העיר – 47% - נמצא במערב העיר.


• החלק הקטן של העיר – 12% - נמצא בדרום העיר.


• האוכלוסייה המבוגרת יותר – (בני 65+) – מתגוררת במרכז העיר ומהווה 20% מהאוכלוסייה.


• ממוצע משק בית עומד על 3.5 נפשות לבית אב כשבשכונות החדשות המקיפות את העיר, מגיע אף למעל 4 נפשות לבית אב.


• בעשור האחרון חלה ירידה בתוספת יחידות דיור, מכ – 550 יחידות דיור בשנת 2010 – לכ-70 יחידות דיור בשנת 2017.


• בעשור האחרון שיעור השכירות בעיר עמד על 40%.


בימים אלה הצוותים המקצועיים בעירייה לומדים את תוצאות הסקר עם חברת הייעוץ ובוחנים את המענה הנכון לשירותי ציבור מותאמים לכל אחת מהאוכלוסיות.

 

בכדי לשמור על אוכלוסייה מעורבת ועל שכונות מותאמות לכלל הגילאים, יש להבטיח תמהיל דיור ושירותים מתאימים בשכונות החדשות, וכן לפתח את מרכז העיר בצורה אטרקטיבית למשפחות צעירות.

 

הגיל השלישי דורש התייחסות הן בשירותי ציבור מותאמים והן בתכנון והתאמה של המרחב הציבורי. למשל: שבילי הליכה נוחים ומוצלים, מקומות ישיבה ומנוחה ציבוריים, עירוב שימושים שמאפשר קירבה ונגישות לשירותים רבים, מערך תחבורה ציבורית מפותח ועוד.


ראש העיר שמואל בוקסר, מסר בתגובה כי: "הסקר הדמוגרפי הינו כלי עבודה בסיסי לתכנון מיטבי בתחומים רבים בעיר. על פי נתוני הסקר ניתן לראות בבירור את המחסור בכיתות לימוד והצורך בהתאמה לצרכי אוכלוסיית הגיל השלישי, ההולכת וגדלה. הסקר הזה ישמש אותנו לתכנון לעשר השנים הבאות. קריאת נתונים מקצועית, לצד תכנון עקבי, תאפשר מענה הולם לצמיחה הדמוגרפית".

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...