שתף

מחזירים את דרור לאבא - עוזרים להציל את הילד מכת 'לב טהור'

15:58 25.02.2020

מה חדש בנס ציונה

 

במהלך חמש השנים האחרונות היה ישראל עמיר כלוא במתחם סגור ומבודד, של כת חרדית קיצונית 'לב טהור', בגואטמלה

הכת אימצה לעצמה אידיאולוגיה קנאית, השקפות רדיקליות לפיהן נתק בין חרדים לחילונים הוא דבר רצוי, וכן, נתק בין חוזרים בתשובה להוריהם החילוניים

 

אביו של ישראל, במקצועו מהנדס תוכנה, החל בתהליך חזרה בתשובה, והמשפחה החלה בנדודיה, מסביבת מגורים חילונית בפתח-תקווה, דרך קהילה ליטאית בבני-ברק. משם עברו להתגורר בבית שמש, נטשו את השפה העברית והחלו מדברים בשפת האידיש.

 

אחיותיו היו הראשונות לעבור לקיצוניות גדולה עוד יותר, כשהן אימצו לבוש המכסה את כל גופן מלבד את פניהן. לבוש שזכה לכינוי 'טאליבן', והכת מכונה אף היא 'כת הטאליבן'.

 

הן ביקשו להפסיק ללמוד בבית הספר ודרשו לעבור להתגורר יחד עם אנשי הכת, בקנדה, שם השתקעו חבריה לאחר הסתבכות מייסדה בהיעלמות ילד להורים חילוניים שהוחזר על-ידו בתשובה. ההורים סירבו, האחיות לחצו, ולסיועם נחלצו חברי הכת, עד אשר ההורים נכנעו ללחץ, ואחיותיו, שהיו רק בנות 12 ו-14 שנים, עברו להתגורר במתחם הכת בקנדה.

 

בהמשכו של הסיפור היה מעורב הליך משפטי, שנמשך מספר שנים, והאחיות הוחזרו לארץ בצו של בית-המשפט, אך לפיתתם של חברי כת 'לב טהור' הייתה כה עזה, עד אשר לאחר מספר ניסיונות הברחה של המשפחה מהארץ בדרכונים מזויפים, דרכם צלחה.

 

ביקשנו את ישראל עמיר, שנמצא בימים אלה במאבק לחלץ את בנו בן השנה(!), ממתחם כת 'לב טהור' בגוואטמלה, לספר לנו את שעבר עליו במתחם.

 

 

ישראל, ספר לנו על החיים במתחם הכת בגואטמלה

"החיים שם אכזריים. מפרידים בין ילדים לבין הוריהם, כדי שהמשפחות לא יברחו. הילדים 'מקבלים' הורים אחרים, ואחת לשבוע, ביום שבת, אם זה מסתדר ואפשרי - יכולתי להיפגש עם אימא שלי, למפגש קצר מאוד. חיים באוהלים מבד ומניילון, וראשי הכת מתגוררים בוילה מפוארת. הם נחשבים 'קדושים', ולא מגיעים אל מתחם האוהלים."

 

איך מתקיימים? מה אוכלים?

"חיים ברעב תמידי, בעינוי גדול. אוכלים ירקות. המתחם הוא מקום נוראי. חל עלינו איסור על שימוש במוצרי היגיינה, לא מצחצחים שיניים, לא משתמשים בסבון. לא פונים לקבל טיפול רפואי מרופא, ולכן, גם לא משתמשים בתרופות. אפילו בכדי ללכת לשירותים צריך למלא טופס - מה הסיבה ולכמה זמן תיעדר?"

 

ואם חולים, מה קורה?

"אין ערך לחיי-אדם. אף אחד לא יודע כמה נולדים וכמה מתים. ההתייחסות מזלזלת. אנשים חולים מתים מהעדר טיפול רפואי וסניטריה ירודה, קוברים אותם וממשיכים הלאה. ילדים נולדים והם לא נרשמים בשום מקום ולא מקבלים תעודת-לידה."

 

הילדים שמתגוררים במתחם לומדים בבית-ספר?

"לא. לא לומדים שם. בשעה 02:30 לפנות בוקר מתעוררים לבית-הכנסת, משננים את ספרי ראש הכת ומתפללים. כך במהלך כל היום, ובכל יום."

 

 

אתה מספר לנו שמיד כשהגעתם לגואטמלה הבנתם שמשהו לא כשורה, למה לא עזבתם?

"כשאבא שלי רצה לעזוב - אמרו לו 'אתה יכול לעזוב, הילדים נשארים'. הם אפילו לא נותנים להורים ללמוד תורה עם הילדים. ואם עשית זאת, תיענש ויכניסו אותך למרתף לבד. הניתוק הוא נוראי, אתה לא יודע מה קורה עם יתר בני-המשפחה שלך."

 

יש לך ילד, ואתה רק בן 19. נכון?

"את רוב הילדים במתחם מחתנים כבר בגיל 13. אותי חיתנו בכפייה כשהייתי לקראת גיל 17, עם צעירה בת 16, אזרחית ארצות-הברית, הוריה ישראליים, והיא דוברת אידיש בלבד. בכלל, כל חברי הכת זנחו את השפה העברית ומדברים רק אידיש. לא הכרנו קודם. חיתנו אותנו, ונולד לנו ילד."

 

איך הצלחת לברוח מהמתחם?

"זכרתי את הזיכרונות שהיו לי מהמשפחה הנהדרת שלי בישראל, ובדרך לא דרך הצלחתי ליצור קשר עם דודה שלי. תכננו את הבריחה, אבל אני לא יכול לחשוף את הכל, בכדי להגן על מי שנשאר מאחור, וממתין גם הוא לחילוץ."

 

איך החיים בישראל?

"מאז שהגעתי - אני חי אצל דודה שלי, מצאתי מקום עבודה בחברת הייטק בתל-אביב בתחום QA ואני לומד את המקצוע. מספר אנשים טובים, שצפו בתוכנית של אילנה דיין, החליטו לסייע לי. הציעו לי ללמוד תיאוריה ונהיגה בחינם. מי היה מאמין שישנם אנשים טובים כאלה."

 

"למדתי בתיאוריה עד הצלחה בקורס בן ארבעה מפגשים, בשעות אחר-הצהריים, בקבוצה קטנה של עד 15 תלמידים, לאחר-מכן ממשיכים בתרגולים עם שאלות בתוך קבוצת וואטסאפ. היחס הוא אישי, מקצועי והם מתחייבים להצלחה. אם חלילה לא עוברים - אפשר להשתתף בקורס נוסף."

 

נשמע שאתה מרוצה

"אני ממליץ לכל אחד לעבור את קורס תיאוריה עד הצלחה. הדרכה מקצועית ומדהימה, נקודתית. קצר ולעניין. נכנסים ויוצאים מוכנים למבחן התיאוריה. ועכשיו, אני לומד נהיגה בחינם. אלה אנשים טובים, שנרתמו לעזרתי, ואף פעם לא אשכח את העזרה והסיוע שלהם."

 

מה התוכניות שלך להמשך?

"עכשיו המטרה היא להחזיר את הבן שלי, דרור. לחלץ אותו מהמקום האיום ולהשיב אותו אליי. לשם כך אני צריך את עזרת הציבור, ופתחנו בקמפיין המונים, לגיוס 500 אלף ₪. אם כל אחד יסייע ב-50 ₪ או ב-100 ₪ או בכל סכום אחר, זו תהיה ההצלה של הבן שלי מהחיים האכזריים והנוראיים שצפויים לו.

 

לכתבה המלאה על חילוצו של ישראל בתוכנית 'עובדה' של אילנה דיין - לחץ כאן

לתמיכה כספית בקמפיין מימון המונים של ישראל להחזרת בנו - לחץ כאן

 

שמענו דברים כה טובים, מישראל, על ששי גניש, מ'תיאוריה עד הצלחה', ופנינו לששי.

 

ששי היה נבוך שדבר תרומתו נודע. ביקשנו שישתף אותנו כיצד קרה הדבר. ששי סיפר, כי חבר טוב שלו, בשם: בני ספו, נרתם ללמד את ישראל נהיגה בחינם, לאחר שנחשף לסיפור החילוץ שלו בכתבה ב'עובדה'.

 

כשנודע לו ממנו הדבר, לא יכול היה לעמוד מנגד, והתנדב ללמד את ישראל לקראת מבחן התיאוריה. ששי סיפר שמיד כשפגש את ישראל התרשם מבחור צעיר, מבריק וחכם, שהצליח בלימודיו, וכעת, הוא מנסה לסייע לו בכדי שהציבור ייחשף לקמפיין גיוס הכספים להשבת בנו בן השנה, של ישראל, לארץ.

 

ישראל מציג את תעודת הצלחתו בתיאוריה

 
ל'תיאוריה עד הצלחה' - איתכם עד המעבר מספר סניפים באזור המרכז: רחובות, יבנה, ראשון-לציון, אשדוד, רמלה ואשקלון.

לפרטים נוספים חייגו: 054-4450208 (ששי גניש), 050-4943535 (רותם שמחי). מידע נוסף ניתן למצוא בדף הפייסבוק כאן.

 

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...