שתף

מיזם בטוח בגן שלי הגיע לנס ציונה

13:21 05.03.2020

מה חדש בנס ציונה

תשעה גנים פרטיים מנס ציונה נרשמו ל"מיזם בטוח בגן שלי"

 

 

המיזם ההתנדבותי-חברתי "בטוח בגן שלי" של תושבת הרצליה ליאת גלילי-פרל ושל שותפתה ליאור בוגנים תושבת נס ציונה , תופס תאוצה רחבה בארץ .

 

הפיילוט הראשון התקיים בגן הילדים סאנשיין בפתח תקווה ,לפני חודש וחצי ובחודשים הקרובים יתקיימו פיילוטים בגנים בהרצליה ובערים נוספות ברחבי הארץ.

 

בנס ציונה , נרשמו 9 גנים פרטיים.

 

 

 

איך זה עובד? המיזם מתבסס על הורים מתנדבים, בהם גם סבים וסבתות ומבוגרים שרוצים לעזור, שמגיעים לביקור פתע של שעה-שעתיים בגן ומתצפתים על הילדים בו, לאחר שעברו הכשרה לגילוי סימני מצוקה ואלימות בקרב תינוקות וילדים במכון אדלר על ידי טובי המומחים לגיל הרך שחברו לצוות המקצועי של המיזם .

 

המתנדבים, שאין להם היכרות מוקדמת עם ילדי הגן והצוות ( חתומים על אי ניגוד עניינים משפטי )  ועוברים מבדק אישיותי ובדיקה שאין להם רקע פלילי, מתצפתים על הילדים מבלי להתערב בפעילות הגן, למעט במקרים של סכנת חיים .

 

הם עונים על שאלון שמוכן מראש על ידי גורמי מקצוע ובא לבחון את שפת הגוף של הילדים וכן את האינטראקציה שלהם בינם לבין עצמם ובינם לבין צוות הגן.


חוות דעת חיוביות מתפרסמות באתר המיזם תחת רשימת "גני הילדים השקופים בישראל". חוות דעת שליליות או בספק שליליות עוברות למעין חמ"ל שבו חברים נציג של הגננות, נציג של ההורים, נציג של העירייה וגורמי מקצוע כגון רופא ילדים, פסיכולוג ילדים, מרצים באקדמיה ומלוות הורים. הם דנים בעניין ומחליטים יחד כיצד לטפל בעניין בצורה הטובה ביותר.

 

איך המיזם ישפיע על ההורים ועל הגנים?

"מדובר במצב של רווח הדדי הן להורים והן למנהלי הגנים. מנהלי הגנים שפותחים את שערי הגן בפני מתנדבי המיזם יוצרים שקיפות וזוכים לפרסום חיובי ויחסי ציבור טובים ועוזרים בכך לזהות מסגרות לגיל הרך בהן קיימת סביבה אלימה כלפי ילדים. אנחנו מאמינים שההורים יצביעו ברגליים וירשמו את הילדים שלהם לגנים שהם שקופים ופתוחים ומוכנים שייכנס מתנדב ויתבונן בילדים וכך נוקיע את הרעים. גם ההורים יוצאים נשכרים מהמיזם הזה והם זוכים לשקט נפשי והם רגועים יותר. יש פה גם עניין של ערבות הדדית בין ההורים – אתה תיתן בגן של הילד שלי ואני בגן של הילד שלך. זה עניין של שעה בחודש שגם הורה שהוא מאוד עסוק יכול למצוא לזה זמן וכך כל הורה יכול לקחת חלק במיזם".

 

מימין לשמאל: מאיר ורותי אסולין, מנהלי גן סנשיין בפתח תקווה, עם ליאור בוגנים וליאת גלילי-פרל. צילום: יח"צ

 

ליאור מוסיפה :
חשוב לציין : הגנים שנרשמו למיזם אינם גנים בטוחים אלא שקופים שבחרו לשתף פעולה מתוך מקום של ערבות הדדית ועל מנת לפתור את משבר האמון בין הורים לגננות .
גם לאחר שהמיזם יפעל בגנים אלו  דהיינו שגנים אלו שיסיימו את השנה בתוך המיזם , יוכרזו כגנים בהם יש יסוד סביר כי הסיכוי לאלימות הוא נמוך .

 

"לא יכולתי להישאר אדישה אחרי שנחשפתי לסרטונים הרבים והמזעזעים שתיעדו אלימות בגני הילדים ברחבי הארץ", מספרת גלילי-פרל, בת 40 ואמא לשלושה. עלה לי הרעיון להפסיק להסתכל על הגננות והסייעות וההתנהלות שלהן או לנסות לפקח על הגן אלא להביא גישה אחרת חיובית יותר.


כל מה שצריך זה להסתכל על שפת הגוף של הילדים. אמרתי לעצמי שילדים בגיל הזה לא יודעים לשקר בשפת הגוף שלהם ואם נדע על מה להסתכל ואילו סימנים לחפש נוכל בסבירות די גבוהה לדעת אם יש סביבה אלימה בגן או לא.

"אחרי שעלה לי הרעיון הצטרפה אלי הפעילה החברתית הארצית , ליאור בוגנים מנס ציונה, שהיא אחות, במקצועה ושימשה כדוברת קבוצת ההורים הארצית. ליאור הביאה איתה את החיבורים הנכונים מול גורמים שונים ורבים ונתנה דחיפה אדירה להתרוממות המיזם.

הצלחנו בחצי שנה לצרף למיזם גם צוות מקצועי מאוד מרשים של מגוון אנשי מקצוע מוכרים – פסיכולוגים, רופאים ומרצים באקדמיה,

בהם הגב' אסתי רוזן אטיה מנתחת התנהגות המלווה צוותי חינוך , ומאיה סימון מנחת הורים מוסמכת שאף היא עוסקת בליווי מסגרות חינוכיות שנוספו לצוות ההנהלה של המיזם .
כל אנשי הפאנל המקצועי פה אחד איששו את הנחת המוצא של המיזם , שאם אנחנו נדע על מה להסתכל ואיך לנתח את שפת הגוף של הילדים באינטראקציה שלהם עם ילדים אחרים ועם צוות הגן נוכל לדעת בסבירות די גבוהה אם יש סביבה אלימה או לא. גם הורים לילדים בגן של כרמל מעודה אמרו שהיו סימנים גם בבית וגם בגן כשבאנו לקחת את הילדים והם לא ידעו לפרש אותם נכון.

זה חיזק את ההשערה שלנו שצריך להכשיר אנשים לדעת על מה להסתכל.

ההכשרה הזאת היא הכרחית לכל הורה לדעת להסתכל על ילד ולזהות אם הוא חווה אלימות. המטרה של המיזם היא לא להכפיש או 'לחפש' איפה צוות הגן לא מתנהל בסדר, אלא להיפך – להעלות את קרנו של צוות הגן הדואג והמסור. אנחנו לא מאמינות  בלתפוס רוחות רפאים. אנחנו חושבות שאם נלך לכיוון של לפרגן לטובים נוקיע את התפוחים הרקובים. גייסנו כ אלף  מתנדבים שיעברו הכשרה וכמאה גנים הצטרפו למיזם וב-9.1.2020 יצא הפיילוט הראשון שלנו לדרך 

ליאור מוסיפה :
"חשוב לציין : הגנים שנרשמו למיזם אינם גנים בטוחים אלא שקופים שבחרו לשתף פעולה מתוך מקום של ערבות הדדית ועל מנת לפתור את משבר האמון בין הורים לגננות .
גם לאחר שהמיזם יפעל בגנים אלו  דהיינו שגנים אלו שיסיימו את השנה בתוך המיזם , יוכרזו כגנים בהם יש יסוד סביר כי הסיכוי לאלימות הוא נמוך ."

 

ניסיתם לגייס את הרשויות למיזם?

"מה שיפה במיזם הזה הוא שאנחנו לא תלויים באף אחד כמו הרשויות המקומיות או הממסד כי מדובר בגנים בפרטיים שהם עסקים פרטיים. גם אין כסף במיזם הזה ואין צורך בתקציב כי כולנו עובדים בהתנדבות מלאה. אנחנו רק צריכים שיתוף פעולה מצד מנהלי הגנים וההורים ושיסכימו שייכנס מתנדב אחת לחודש לגן ויתבונן בילדים. היו שתי עיריות שהביעו עניין במיזם ורוצות לקחת בו חלק – עיריית פתח תקווה וכפר סבא, ויש עוד מתעניינות.

 

כמו כן נערכה פגישה עם ראש עיריית נס ציונה מר שמואל בוקסר לחשיבה משותפת . עיריית פתח תקווה כבר אישרה שתשלח נציג שלה לחמ"ל שלנו, במפגשים על חוות הדעת השליליות או ספק שליליות. אני חושבת שחשוב שנציגים של העיריות ייקחו חלק במיזם ויידעו מה קורה בגנים בעיר שלהן וגם יכול להיות שיש להם כלים אחרים להתמודד עם מצבים מסוימים בתור עירייה. כל עירייה מוזמנת להצטרף כל מה שהיא צריכה זה להביע תמיכה במיזם ולשלוח נציג שלה לפגישה של החמ"ל".

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...