שתף

מיליוני פרפרים חולפים אותנו היום

16:30 21.03.2019

מה חדש בנס ציונה

 

לכל מי שקצת נבהל מכמות הפרפרים העצומה שנראית בשמי אזורנו היום - הפורטל חקר ומספר לכם

 

בימים האחרונים הגיעה לשיאה נדידת פרפרים מסוג נמפית החורשף. על-פי הערכת 'אגודת חובבי הפרפרים בישראל', קצב נדידת הפרפרים עומד על אלפים בשעה. במהלך הנדידה עברו 700 מיליון עד מיליארד פרפרים בדרכם לאירופה בחיפוש אחר מזון ואתרים לרבייה.

 

"היום מיליוני נימפיות חורשף (כך נקרא הפרפר היפיפה הזה שראינו היום) שוטפות את הארץ. באזורים רבים. מדובר על יום הנדידה החזק ביותר מאז 2014, ויתכן בהחלט שגם יותר חזק ממנו. אחד הימים החזקים בעשורים האחרונים. מדובר במיליוני פרטים ממין זה." מספר נועם קירשנבאום מ'אגודת חובבי הפרפרים בישראל'.

 

צילום מנחם פריד. רשות הטבע והגנים

 

בימים האחרונים נדידת הפרפרים מגיעה לשיאה בישראל ומיליוני פרפרים מסוג נימפית החורשף נצפו ברחבי הארץ, בעיקר באזור מרכז הארץ ומישור החוף, אך גם באזור הערבה בדרכם לאירופה.

 

נימפיות החורשף נצפות במהלך השנה בישראל, אך האוכלוסיה שהתרבתה והגיעה מדרום לישראל, עפה בחיפוש אחר צמחייה, בה יוכלו לאכול ולהמשיך בהקמת הדורות הבאים של הפרפרים.

 

לדברי דובי בנימיני, חוקר פרפרים ויו"ר אגודת חובבי הפרפרים בישראל, שהתראיין בעמוד הפייסבוק של האגודה, נמפית החורשף היא אחד מהפרפרים הנודדים בכמות עצומה ועפים אלפי קילומטרים. בימים האחרונים מתרחשת נדידה של פרפרים בישראל שמקורה בחצי האי ערב וממדינות המפרץ.

 

דותן רותם, אקולוג 'רשות הטבע והגנים'. סינק על נימפית החורשף:

 

"הנדידה מוסברת עקב חוסר מזון. בינואר פברואר ירדו גשמים עצומים לא רק בישראל, אלא גם בחצי האי ערב והמדבר הפך לפורח", מסביר בנימיני. לאחר בקיעת הפרפרים באזורי המדבר ועם התייבשות מקורות המזון, הם יצאו בהמוניהם לחיפוש מזון. "כל נקבה של נמפית החורשף יכולה להטיל עד 500 ביצים" והוא מעריך כי מכל נקבה יגיעו לעולם כמיליון פרפרים.

 

כדי לצלוח את מסע הנדידה, בו רבים מהם לא ישרדו, הפרפרים יצטרכו להשיג אנרגיה רבה בעזרת הצוף המצוי בפרחים ובעזרתה יוכלו להמשיך את הנדידה ולחצות את הים התיכון לכיוון קפריסין ותורכיה.

 

צילום: מיטל בסיוק מרחובות (מתוך הפייסבוק)

 

נִימְפִית הַחֻרְשָׁף (שם מדעי: Vanessa cardui)

מין פרפר מהנפוצים ביותר בכדור הארץ ומופיע גם ברחבי הארץ רוב השנה, אך במספרים גדולים בעיקר באביב, בעת הגירתו צפונה. בעל גוני חום ושחור, עם כתמים בולטים בצבע כתום עד כתום-אדמדם ונקודות שחורות ולבנות, עם מוטת כנפיים של כ-6 ס"מ. ניזון מצוף, בעיקר מפרחים של בני משפחת המורכבים, החלמיתיים, הסרפדים, ולעיתים המצליבים. מקור השם: Vanessa בלטינית "של ונוס", נימפית מהמילה נימפה - אישה צעירה. חורשף\קרדה\Carduus הם סוגי צמחים מהמורכבים בהם נפוץ הפרפר. מכונה גם גבירה צבועה או הקוסמופוליטית בארצות-הברית.

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...