שתף

פרנצ'סקה, כוחו של הכלב ושמש בכיסים: ספרים רבותיי, ספרים!

17:05 10.12.2019

מה חדש בנס ציונה

מאת: זהר נוי

 

ספרים - מומלצי השבוע

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים

 

המאה העשרים - הכרוניקה

המאה העשרים הייתה מאה שחלו בה תמורות מרחיקות לכת. במאה הזאת הסתיים עידן האימפריאליזם והקולוניאליזם, פרצו שתי מלחמות עולם נוראיות שגבו את חייהם של מיליוני בני אדם, פרצו מלחמות אזרחים רבות ומלחמות בין מדינות שכנות על שטחים ואידיאולוגיה ומלחמה מוזרה – 'המלחמה הקרה'. הספר 'המאה העשרים – הכרוניקה', מאת עופר ריחני, סוקר את האירועים המשמעותיים במאה הזאת שנה אחר שנה, חודש אחר חודש על פי סדר כרונולוגי. על כל אירוע, על כל שנה אפשר היה לכתוב אלפי עמודים, מטרת הספר היא להביא לידי הקורא בתמציתיות, בבהירות ובאופן כרונולוגי את קורות המאה העשרים. בתחום התגליות וההמצאות היינו עדים, בין היתר, להמצאת המטוס, פצצת האטום, הטרנזיסטור והטלוויזיה. במאה הזאת כבש האדם את הירח, פענוח ה-DNA , גילינו את הפניצילין, פיתחו את  הגלולה נגד היריון, המצאת ה-MRI, המחשב, האינטרנט את הטלפון ואת הטלפון הנייד ועוד. העם היהודי עבר טלטלה - השואה שתיזכר לדיראון עולם, הקמת המדינה ושש מלחמות קשות. במדינת ישראל צמחה והתפתחה פעילות מדע ומחקר ענפה. במאה הזאת תוחלת החיים עלתה ואוכלוסיית העולם גדלה מ-1.65 מיליארד לכשישה מיליארד איש.  (הוצאת עופר. 741 עמודים).

 

המאה העשרים - הכרוניקה

'המאה העשרים – הכרוניקה'

 

בריתות של שתיקה

'פרנצ'סקה', מאת לינה בנגטסדוטר, הוא הספר השני בטרילוגיית המתח "אנבל". לפני שלושים שנה נמשתה מאגם בגולספונג גופתו של הנער פול ברגמן. על אף מחאותיה של חברתו הטובה פרנצ'סקה, המשטרה קבעה כי הוא התאבד. כמה שבועות לאחר מכן פרנצ'סקה נעלמת מביתה מבלי להותיר עקבות, וגורלה מעולם לא נודע. השוטרת צ'ארלי לאנגר חוזרת שוב לעיירה שבה נולדה, רדופת זיכרונות מילדוּת מורכבת. האחוזה שאותה הכירה כילדה עדיין מופיעה בחלומותיה, כמו גם  הנערה הנעדרת שפעם התגוררה בה. צ'ארלי משוכנעת שהחקירה טויחה בזמנו ונחושה בדעתה לחשוף את מה שאירע לפני עשורים. אך העניין שהיא מגלה בהיעלמותה של פרנצ'סקה חושף בריתות של שתיקה, מציף זיכרונות שהודחקו. ואם האמת תיחשף, מה יקרה לאלה שנשארו מאחור - ולאלה שכבר אינם? (משוודית: יעל צובארי, הוצאת כנרת זמורה, 412 עמודים).

 

בריתות של שתיקה

'פרנצ'סקה'

 

ללמוד להתמודד עם משבר

בספרה 'שמש בכיסים - ליפול כדי לקום - התמודדות עם משבר' משלבת ד"ר מיכל גטניו-קאלוש בין כתיבת פרוזה לכתיבה מדעית, בין רגשות ומחשבות לממצאי מחקרים. דרך התובנות שלה היא מעבירה אל הקוראים מסר אישי, רגשי ומקצועי שיכול לסייע לאחרים להתמודד עם האתגרים והמשברים שכולנו חווים במהלך חיינו. בספר שילוב של סיפור אישי וסיפור הדרכה להתמודדות מיטבית עם משברים. מיכל מתארת כיצד התמודדה עם נפילתו של חבר בפעילות מבצעית בלבנון. באמצעות קטעי יומן שכתבה לאורך 20 השנים שעברו מאז, היא מנסה להתחקות אחר התנהלותה ולהבין כיצד התגברה על המשבר. בכנות וברגישות היא חושפת את תהליך הגילוי, הטיפול וההחלמה. לאנשים שנמצאים בעיצומה של התמודדות עם משבר, ולקרובים אליהם, הספר מאפשר התבוננות עמוקה לתהליכים שאולי הם עצמם אינם מודעים להם - "המסר הכי חשוב שלי לקוראים הוא לא להזניח את הרגש ולא להתעלם מהמשבר כי הרגש לא נעלם, הוא רק מתחפר עמוק בפנים. נתקלתם בקושי? קודם כל תעצרו ותתבוננו פנימה לתוך העצב והכאב. רגש, מניסיון, לא בא לבד, הוא בא עם חברים. בדידות באה עם ייאוש, עם דיכאון, עם חוסר אונים, וזה מסוכן מאוד". (הוצאת ספרי ניב, 124 עמודים).

 

ללמוד להתמודד עם משבר

'שמש בכיסים - ליפול כדי לקום - התמודדות עם משבר'

 

בעידן של מסרונים ולייקים

מה הייתם אומרים למישהו, אם לא היה יכול לענות? מה הייתם בוחרים לספר? כמה הייתם מדברים, עד שהייתם מפסיקים את שטף המילים שבוקע מהבטן, מגלה סודות, חושף רבדי חיים, לא עוצר לנשום? בעידן של מסרונים, לייקים ופרצופונים, ארבע נשים, גיבורות ספרה הנפלא של ארנצה פורטבלס, מתגעגעות לדרך שבה היינו עושים את זה פעם ומגישות מונולוגים אל פרטנר דומם - משיבון אוטומטי. מרינה היא עורכת דין שנראית כמו סיפור הצלחה, אבל היא מתפרקת. שרה היא בת עשירים מפונקת, שלא מבינה מה הטעם בכל זה. ויויאנה נאלצת למכור את גופה ולהסתיר סוד קשה מעברה. וכרמלה? כרמלה מאושרת. היא עומדת למות. הגיבורות של 'השאירו הודעה לאחר הצפצוף' פורקות את המטען שלהן בדרך זהה, בלי שהן מכירות זו את זו - אבל תעתועי הגורל יובילו אותן זו אל זו, במסע שעומד לשנות את הכול. (מגליסיאנית: יורם מלצר, הוצאת כתר, 265 עמודים)

 

בעידן של מסרונים ולייקים

'השאירו הודעה לאחר הצפצוף'

 

מסע אל ממלכת המוות

'ארו שאה וסופו של הזמן', מאת רשני צ'קשי, הוא הראשון בסדרת "סיפורי פנדווה" לבני נוער, על מסעה של ארו שאה בממלכת המוות ומלחמתה בשדים ומפלצות. עלילותיה מסופרות בקלילות, בשנינות ובדמיון שופע. ארו בת השתים–עשרה נוהגת לשקר לפעמים, כדי להיות מקובלת. בזמן שחבריה טסים לחופשות, היא אמורה לבלות את החופשה שלה בבית ובמוזיאון לאמנות הודית. אין פלא, אם כן, שארו ממציאה סיפורים על כך שהיא בת למשפחת מלוכה ושיש לה נהג פרטי. יום אחד, דופקים על דלת המוזיאון שלושה מחבריה לכיתה כדי לתפוס אותה בשקר. הם לא מאמינים לסיפורים שלה שמנורת הבהראטה שנמצאת במוזיאון מקוללת, והם דורשים שהיא תוכיח להם את זה. אדליק אותה רק לשנייה, ארו חושבת. אבל להדלקת המנורה יש תוצאות חמורות. היא משחררת את הישן, שד עתיק שתפקידו להעיר את אל החורבן. חבריה לכיתה ואמה קופאים בזמן, ועל ארו מוטלת המשימה להציל אותם. הדרך היחידה לעצור את השד היא לאתר את גלגוליהם של חמשת האחים לבית פנדווה, גיבוריו של אפוס המהאבהראטה, ולצאת למסע אל ממלכת המוות. אבל איך אמורה ילדה אחת בפיג'מת ספיידרמן לעשות את כל זה? (מאנגלית: שי אשל, הוצאת מודן, 348 עמודים).

 

מסע אל ממלכת המוות

'ארו שאה וסופו של הזמן'

 

דינמיקות משפחתיות

'כוחו של הכלב', מאת תומס סוואג', ראה אור במקור בשנת 1967 בבוסטון וזכה לביקורות מצוינות - טרגדיה מטלטלת, נוקב ורב-עוצמה, סיפורת איכותית, הרומן הטוב של השנה ועוד. לפני שנתיים ראתה אור מהדורה מחודשת של הקלאסיקה יוצאת הדופן הזאת, ומסתבר שהזמן רק היטיב עמה. הספר תורגם לשפות רבות ובימים אלה מעובד לסרט קולנוע בבימויה של הבימאית זוכת האוסקר ג'יין קמפיון. האחים פיל וג'ורג' חיים מזה ארבעים שנה בחווה מבודדת במונטנה של שנות העשרים. כאשר ג'ורג' נישא במפתיע לאלמנה צעירה, והיא ובנה מצטרפים לחווה, פיל מחליט להפוך את חייה לגיהינום. השלום המעורער בין שני האחים הולך וקורס. אבן הדומינו הראשונה נופלת, והאחרות בעקבותיה. אט-אט נפרשות בפני הקורא דינמיקות משפחתיות גלויות וסמויות לצד התגלמויותיה המסוכנות והגואלות של האהבה. מהפִּסקה המפתיעה הראשונה ועד המילה האחרונה בספר, קולו של תומס סוואג', והלהט והאכזריות של דמויותיו, אוחזים בקורא בלי להרפות. דבר אינו צפוי, ושרשרת של אירועים מובילה לסוף שהוא בה בעת בלתי נמנע ומדהים. (מאנגלית: יעל אכמון, הוצאת מחברות לספרות, 272 עמודים).

 

דינמיקות משפחתיות

'כוחו של הכלב'

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...