שתף

צו השעה: עריכת ייפוי כוח מתמשך - ביטחון עתידך בידיים שלך

14:20 20.04.2020

מה חדש בנס ציונה

מאת: עו"ד דורית הרשקוביץ

 

לאחרונה נכנס לתוקף תיקון לחוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תיקון אשר מהווה חלופה חשובה מאוד למינוי אפוטרופוס שהיה נהוג עד כה
מדובר בכלי חדש שנקרא 'ייפוי כוח מתמשך', והוא הבשורה החדשה בתחום הכשרות המשפטית

 

ייפוי כוח מתמשך מאפשר לאדם לקבל החלטות שונות לגבי עתידו, החלטות הקשורות בענייניו האישיים, הרפואיים והרכושיים, ולמנות אדם אחד, או יותר, לבצע את רצונו ביום שבו לא יהיה מסוגל עוד לגבש את רצונו החופשי ולקבל החלטות אלו בעצמו, ביום שבו כוחו וצלילותו לא יעמדו לו עוד.


הרעיון העומד מאחורי ייפוי הכוח המתמשך הוא: "רצונו של האדם - כבודו", קרי, שמירה על האוטונומיה של האדם, הגנה על זכות היסוד של כבוד האדם וחירותו ועל עצמאותו לקבל החלטות בנוגע לעתידו, בהיותו בריא וצלול בנפשו.

 

צריך לזכור שאיננו יכולים לנבא את היום בו נאבד את כשירותנו כתוצאה מהתדרדרות רפואית. לפעמים ההתדרדרות הרפואית יכולה להיות הדרגתית, כמו למשל ממחלת זקנה, ובמצב כזה מתאפשרת היערכות מראש, אך לעתים ההידרדרות יכולה להיות פתאומית, בלתי צפויה ובדיוק ברגעים שאנחנו הכי פחות מוכנים לה, כמו בתאונת-דרכים, שבץ מוחי או התקף-לב (חו"ח).ולכן, אף פעם לא מוקדם מדי להיערך לכול תרחיש אפשרי ולהבטיח שכל זכויותינו ישמרו. ייפוי כוח מתמשך הוא כלי מצוין, וכזה שבהחלט יכול להבטיח את רצונכם החופשי בבוא העת.

 


ייפוי כוח מתמשך כפוף לכך שהאדם, הנקרא 'הממנה', יבחר באדם אחר עליו הוא סומך וייפה את כוחו כמקבל החלטות חלופי. מיופה הכוח צריך לתת את הסכמתו להתמנות למיופה כוחו של הממנה, תוך שהוא מבין את גודל האחריות המוטלת עליו ואת האמון המלא שהממנה נותן בו.הממנה מיופה כוח יכול להשאיר למיופה הכוח את שיקול הדעת הבלעדי לגבי תוכן ההחלטות, ולחילופין, יכול הממנה לקבוע, בייפוי הכוח המתמשך, הנחיות מקדימות, ברורות ומפורטות, ולהבהיר את רצונו לגבי תוכן ההחלטות בתרחישים שונים, לדוגמא, בעניינים אישיים, יכול הממנה להתייחס בייפוי הכוח המתמשך לרווחתו האישית, לצרכיו היומיומיים, למקום מגוריו, למסגרות חברתיות, נושאי דת, טיפול בבעלי-חיים ועוד.

 

לגבי עניינים רפואיים יכול הממנה לבחור את הרופאים אשר יטפלו בו, להחליט מראש אילו טיפולים ו/או בדיקות ו/או ניתוחים הוא מאפשר לבצע בגופו ואילו טיפולים הוא מסרב לעבור, לרבות, היכן הוא מעוניין להתאשפז בעת הצורך, אם זה במוסד סיעודי או בביתו עם מטפלת צמודה, תהליכי שיקום וכדומה.מובן שבכדי לבצע הנחיות כדוגמאות שהוזכרו לעיל, בנושאים אישיים ואף רפואיים, יש צורך לקבל החלטות גם בעניינים הרכושיים של הממנה, ועל כן, בידי הממנה קיימת האפשרות להנחות את מיופה כוחו כיצד לנהוג עם נכסיו, כספו ורכושו בבוא העת, כמו כן, יכול הממנה להורות על מכירה או השכרת דירת המגורים שלו לצורך מילוי הוראות מיוחדות שלו. כאמור, הדגש הוא על רצונו האוטונומי של הממנה, מתוך הידיעה שהביטחון זה הוודאות שלו היום במי שיטפל בו בעתיד.

 


ייפוי כוח מתמשך יכול לערוך רק עורך-דין אשר עבר הכשרה מיוחדת (לפי חוק הכשרות המשפטית והאפוטרופסות, תשכ"ב-1962), שנערכה על-ידי האפוטרופוס הכללי בשיתוף עם לשכת עורכי הדין וקיבל הסמכה ממשרד המשפטים ולשכת עורכי הדין לערוך ייפוי כוח מתמשך על-פי חוק.


לאחר עריכת ייפוי הכוח המתמשך והחתימה של הממנה ומיופה הכוח, מופקד המסמך אצל האפוטרופוס הכללי ונשמר אצלו עד שמגיע חו"ח הזמן להפעילו.


חשוב מאוד לקחת בחשבון שייפוי כוח מתמשך הופך בימינו להכרח שנוצר לאור כל האירועים אשר עוברים עלינו לאחרונה ואין הוא מזוהה אך ורק עם האוכלוסייה הקשישה, אלא, יותר ויותר אנשים בגילאים שונים, ובעלי משפחות, מגיעים להבנה שישנן 'הפתעות' בחיים, ושיש לתת את הדעת לכל מיני תרחישים לא צפויים. ייפוי כוח מתמשך נותן את המענה המתאים ומהווה הגנה על רצונותינו מבעוד מועד.על כן, חשוב לקבוע, כבר היום, כיצד ייראה גורלנו ביום שבו לא נוכל עוד לקבל החלטות באופן עצמאי ומושכל, על-ידי כך שנבחר באנשים אשר ישמרו על האינטרסים שלנו בדיוק כפי שהיינו עושים זאת בעצמנו, לו היינו יכולים, כך נחזיר את השליטה אלינו ונמשיך לחיות את חיינו בכבוד.

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...