שתף

קליע מהעבר ואוטיסטה 2: ספרים רבותיי, ספרים!

11:40 20.08.2018

מה חדש בנס ציונה

מאת: זהר נוי

 

ספרים - מומלצי השבוע

קריאה היא פעילות מעשירה ומהנה בין קפיצה לבריכה, ליציאה לטיול, במחנה התנועה או מתחת למזגן בבית: קריאה במבחר ספרים. מול כל האטרקציות שעולם הנופש והטיולים מציע, יש פעילות אחת שאינה דורשת הדרכה, יציאה מהבית ונסיעה, התארגנות ממושכת ואפילו שיחה: קריאת ספרים

 

שני עולמות - שתי דתות

הספר 'מוזיקה רוסית' מאת אן-מארי מיטראן כתוב בחלקו בדיוני ובחלקו אוטוביוגרפי. הוא מבוסס על נישואיה הראשונים ליהודי ששרד את השואה בתור ילד. הם הביאו שני ילדים לעולם והנישואים נמשכו 3 שנים. בשלוש השנים הללו היא חיה לצד אדם המצוי בטראומה מהמלחמה. היא הרגישה שהיא חווה דרכו את הפחד, הסבל ואלו הדהדו עד עמקי נשמתה. הוא היה מוציא את כעסיו על האדם היחיד שהרגיש כשותפה לכאבו – היא. פריס, תחילת שנות השבעים של המאה העשרים. נערה משקיפה מחלון חדרה וחולמת על עתידה. הכול עומד להשתנות בקרוב - הנשף לכבוד יום הולדתה השמונה-עשר יפתח בפניה את שערי העולם. אך דבר לא משתנה והנפילה מסחררת: ניסיונות התאבדות, אנורקסיה מוטרפת, בתי חולים רועשים, פסיכיאטרים ורופאים חסרי אונים. אמא שלה מחליטה שנישואים יביאו להחלמתה. אלא שעקב המצב הנואש שבו שקועה מתילד, המחזרים לא מתדפקים על דלתה. בהיעדר מבחר, האם מוצאת לה חתן: אלמן, רוסי, מבוגר ממנה בעשרים שנה, ניצול יחיד של משפחה יהודייה שנשלחה למחנות בזמן הכיבוש הגרמני. האיש חסר פרוטה, אלים, מתרועע עם טיפוסים אפלים, שתיין מועד, ועם זאת, הוא מקסים את מתילד במרץ הרועם שלו. לצלילי הנעימות הסלביות שהוא מיטיב לנגן, היא שרה ורוקדת אתו. המחברת מציגה בפנינו גלריה של דמויות ודיוקנאות - הן עסיסיים, הן נתעבים - יצירי אמת ופרי דמיון בעת ובעונה אחת. הרומן - אמת? בדיה? - נע בין שני עולמות, שתי דתות, שני היבטים ומצליח לחבר ביניהם בגשרים בלתי צפויים. (מצרפתית: מיכאל לוי, הוצאת סטודיו אפקט-טיב, 335 עמודים)

 

שני עולמות - שתי דתות

 

גם אוטיסטים יכולים לראות את העולם במבט משועשע

'אוטיסטה 2' מאת דניאל עמית הוא השני בסדרת הקומיקס המקסימה 'אוטיסטה', שגיבורו ויוצרו הוא נער אוטיסט. דניאל, בן 21, קומיקסאי, מוזיקאי ואוטיסט גאה, מראה באירוניה, ובהומור מתובל בעוקצנות קלה, באמצעות ציורי קומיקס, שגם אוטיסטים יכולים לראות את העולם במבט משועשע. במספר סצנות מחיי היומיום שלו ושל הסובבים אותו, הוא מתאר בספרו באופן הומוריסטי ואירוני על החיים שלו כאוטיסט. בספר נאלץ דניאל להתמודד עם שדים מעברו, התקפי חרדה, ואימא עקשנית שלא בוחלת בשום דבר כדי להביך אותו. הוא מתאר מגוון סיטואציות שונות בחייו: איך אוטיסטים מתמודדים עם אוכל גרוע במסעדה? איך אוטיסטים מתמודדים עם שחייה בקבוצה? ואיך זה שאוטיסט, גיי וטרנסג'נדר מתאמנים בחדר כושר בלי שזה נשמע כמו התחלה של בדיחה? בספר תקבלו את כל התשובות לשאלות אלה ונוספות ותכירו גם צד אחר של דניאל, שבו הוא  לומד להשלים עם מי שהוא. הספר "אוטיסטה 1", שיצא במקביל בהוצאה מחודשת, נכתב בתקופת הילדות והנערות של דניאל והספר "אוטיסטה 2", נכתב בתקופה של התפכחות, של הבנה של דניאל את עצמו כשבסוף הספר הוא לאט לאט משלים את תהליך הקבלה של עצמו עם החולשות והיתרונות הרבים. (הוצאת מיקה, 81 עמודים, כריכה קשה)

 

גם אוטיסטים יכולים לראות את העולם במבט משועשע

 

האיש משומקום חזר!

'קליע מהעבר' מאת גרג הורביץ הוא מותחן מסחרר ויוצא דופן, השלישי בסדרת 'פרוייקט X', שבה מככבת דמותו של האיש משומקום, אוואן סמוק. הוא משתמש ביכולותיו כדי לעזור לאלה שאינם מסוגלים להגן על עצמם. הפעם מדובר בנערה נמלטת בשם ג'ואי. כמו אוואן, היא אינה תמימה: היא יתומה שגודלה ואומנה באותה תוכנית סודית שיצרה גם אותו. כעת עליו למצוא את ג'ואי לפני שהאנשים הצדים אותה מגיעים אליה. וכאן מתחילות הצרות. כי אולי לא מדובר כלל בג'ואי, אולי מדובר באוואן עצמו. אבל אם הם יגלו את הסיבה האמיתית שבגללה רודפים אחריהם ללא הרף, הם עלולים לשלם על כך בחייהם. עלילת הספר השלישי מתחילה כשג'ק, האיש שגידל ואימן את אוואן בילדותו, נחטף ומועלה על מסוק. אוואן מנסה בכל האפשרויות העומדות לרשותו למצוא אותו ולהצילו מידי חוטפיו, אך זה מאוחר מדי. ג'ק מוצא להורג בדם קר ומרגע זה העניין הופך להיות אישי והאיש משומקום יוצא לנקום. בדרך מצטרפת אליו ג'ואי, אותה יתומה שכוחות חסרי מעצורים מנסים לשים עליה את ידיהם בכל מחיר. אוואן וג'ואי עולים על נתיב מסוכן המוביל אותם אל האנשים שפגעו בג'ק, אך הם לא יודעים שבראש הפירמידה ניצב האדם החזק מכולם – זה אשר מושך בחוטים מהמקום הגבוה ביותר. (מאנגלית: דפנה לוי, הוצאת דני ספרים, 503 עמודים).

 

האיש משומקום חזר!

 

הוא לא המתחזה היחיד במשרד

'המדריך למתנקש המתחיל' מאת שיין קוק הוא הספר הראשון בסדרת המתח 'ספרי ג'ון לאגו'.  ג'ון לאגו עובד כמתמחה במשרד עורכי דין גדול. הוא מכין קפה, מצלם מסמכים ועונה לטלפונים. איש אינו חושד בו שהוא למעשה רוצח שכיר שנשלח לחסל את אחד ממנהלי החברה. הוא מועסק על ידי 'מ"א בע"מ', חברה המתמחה בחיסול מטרות בכירות בעזרת רוצחים שכירים המתחזים למתמחים. לאגו הוא גם מחברו של 'המדריך למתנקש המתחיל', מדריך לא רשמי המתחיל כאוסף של עצות למגויסים הטריים של החברה, אך הופך לסיפור על המשימה האחרונה שלו. "אם אתם קוראים את המדריך הזה, סימן שזה עתה התחלתם לעבוד ב"משאבי אנוש בע"מ". ברכותיי. ותנחומיי. לפחות אתם פוצחים בקריירה שאף פעם לא תוכלו לתאר כמשעממת. אתם תבקרו במקומות מעניינים. אתם תפגשו אנשים מיוחדים ומרתקים מכל תחומי העיסוק. ותהרגו אותם. תעשו המון כסף, אבל אחרי המשימה הראשונה לא תהיה לכך משמעות בעיניכם". זה אומנם נראה קל מאוד בסרטים, אבל להיות רוצח זה המקצוע הכי קשה, מלחיץ ובודד ביקום (מתוך הספר). העלילה מסתבכת כשהוא מגלה שהוא לא המתחזה היחיד במשרד. כעת עליו להתמודד גם עם סוכנת אפ.בי.איי, שנשלחת לחקור את המנהל שלאגו מנסה לחסל. (מאנגלית: לינדה פניאס-אוחנה, הוצאת כתר, 313 עמודים)

 

הוא לא המתחזה היחיד במשרד

 

בואו לגלות! בעלי חיים

'בואו לגלות! בעלי חיים' מאת אדריאה מילס, הוא ספר שני בסדרת המידע. האם תמיד רציתם לדעת כמה לבבות יש לתמנון? או מדוע הפינגווין לא יכול לחיות במדבר? או מהי החיה הכי ארסית בעולם? תלמדו כיצד חיות רבות מסוגלות להעביר מסרים זו לזו בעזרת תקשורת, תלמדו גם היכן חיים היונקים, תלמדו מיהם בעלי החוליות, על סוגים ואזורי מחייה, צבעי הסוואה, מעגל החיים של צפרדע, חיות קטלניות, בעלי חיים ואנחנו, שרשרת המזון. בספר נמצאים עובדות מפתיעות, לצד תמונות מרהיבות עין וגם חידונים מעשירים ונחמדים לחידוד המחשבה. (מאנגלית: חגי ברקת. הוצאת דני ספרים, 63 עמודים. מנוקד)

 

בואו לגלות! בעלי חיים

 

שתף

אולי יעניין אותך גם...

Loading...

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...