שתף

ראיון נרחב עם ראש העיר שמואל בוקסר

14:53 13.01.2019

מה חדש בנס ציונה

 

תחבורה, קואליציה, בחירות, בירוקרטיה, פמיניזם, שינויים גדולים, הגירעון, האצטדיון, שקיפות, וגם, הפן האישי. ראש העיר שמואל בוקסר מדבר לראשונה על הכל

הראיון המלא בוידיאו כאן בתחתית העמוד

 

לפני כחודשיים, נכנס ראש העיר שמואל בוקסר לתפקיד ראש העיר. אחרי מערכת בחירות אמוציונלית וסוערת, זכה בוקסר, עם 60% תמיכה, ומאז בחירתו וכניסתו לתפקיד עשה מספר שינויים לא מבוטל.

 

כעת, ממקום מושבו בבניין העירייה, מדבר בוקסר על הכל, כולל הכל. הגירעון שהוא מצא במאזני העירייה, בניית הקואליציה, ניהול המערכת הרחבה, הצוות המוביל, וכמובן, היחס לתושבים.

 

 

מזה חודשיים אתה בתפקיד, איך זה לשבת על כס ראש העיר?

"אני חודשיים פחות עשרה ימים. אבל ברצינות, אני נהנה מכל רגע. אני נהנה מעשייה. פה באתי לנהל עסק לא קטן, ואני נהנה מהעשייה והאתגר. אני עובד 12 שעות ביום, ומפה הולך לאירועים."

 

אמרת כמה פעמים את המילה 'עסק'. יש פה בכל זאת הבדל בין המגזר העסקי והציבורי

"תלוי מאיזו בחינה אתה מסתכל, כי ניהול זה ניהול. צריך לדעת לנהל פה ושם. העקרונות צריכים להיות בשני המקומות. אין דבר כזה חצי ניהול. הייתי במקומות גדולים, ויש שם שרשרת פיקוד, וכל מה שצריך. אין חצי עבודה. בעירייה זה בדיוק אותו דבר. ניהול זה ניהול. ההבדל זה בבעלי המניות שלך. בחברה עסקית אתה צריך להביא תשואה לבעלי המניות. פה בעלי המניות הם גם הלקוחות שלך. זה מה שאני מנסה להחדיר לעובדים. הם משלמים לנו את השכר."

 

מה עם הבירוקרטיה?

"הבירוקטיה היא באמת בעייתית מאוד. צריך לדעת לשפר ולייעל אותה."

 

נכנסתי לבניין ואי-אפשר שלא לשים לב שרוב העובדים פה הם נשים

"אתה לא צריך להיות מופתע, היית פה במערכת הבחירות והבטחתי שיהיו פה יותר נשים. נשים יותר טובות, יותר אמינות, ובאמת, נמצאות פה לא מעט נשים. אני הרי בא מבית כזה עם ארבע בנות ורעיה. אממש את כל ההבטחות שלי וגם את ההבטחה הזאת אממש עד הסוף."

 

 

 

יש פה מנכ"לית חדשה, עובדות חדשות

"לא רק. גם ליחידה הצבאית, שצמודה לנס ציונה, תהיה מפקדת. אני רק מחכה לחתימת האלוף."

 

מה הפתיע אותך שלא ידעת לפני כן

"דיברנו על ניהול. אני נהנה ויודע לנהל ואני חושב שיש לי קבלות, אבל הפתיעה אותי ההערכה שיש לציבור לזה שיושב פה על הכיסא. הערכה והרבה אחריות. ציבור הלקוחות שלנו ובעלי הבתים שלנו יש הערכה לטייטל. אני מרגיש אחריות מאוד גדולה, למרות שעשיתי דברים יותר מסובכים."

 

אבל פה מדובר בעירייה. אולי זה לא רק עסקי וכלכלי, אלא קהילתי/חברתי

"בהחלט. יש פה כמה עמותות וכמה דברים שנעשים בעיר, שהם חשובים מאוד והם לחלוטין לא כלכליים, ואני תומך בהם. ישבו אצלי מעמותות שונות ושמעתי להם. יש פה טיפול חברתי וענייני רווחה, וזה חלק מהתפקיד והעי."

 

בניית הקואליציה הושלמה. אתה מרוצה מההרכבה?

"במשך חודש התשתי את המערכת, ולמרות שחברים שלי אמרו לי שאני עושה טעות - ידעתי שהזמן לא כל-כך יהיה לרעתי. כל שבוע שאלו אותי בתקשורת 'מה יהיה?' ועובדה שיומיים אחרי שנכנסתי לתפקיד באופן רשמי, הצלחתי להרים קואליציה עם 12 מתוך 15 חברי מועצה."

 

שאלתי אם אתה מרוצה

"כן, אני מרוצה מאוד. נכון שלא כולם מרוצים, אבל אם כולם היו מרוצים - כנראה שלא עשיתי משהו נכון. לראשונה יש פה סגני ראש עיר שקיבלו אחריות ותפקידים עם הרבה מאוד עבודה, ולכן, הם יקבלו גם עזרה ולשכה, כי הם באמת הגיעו לעבוד הסגנים."

 

עוד הוסיף בוקסר בנושא: "מי שהראה אצילות הוא אריאל אלמוג. הוא יכול היה לדרוש את מה שחתמנו, אבל הוא הראה גדלות נפש וויתר. יכול היה להגיד, שיהיו 8 חברי מועצה ואני אהיה סגן, אבל הוא ויתר, ושתדע, הוא עובד מאוד קשה באגף שפ"ע והוא עושה זאת בהתנדבות."

 

האם כל משקעי הבחירות נשארו מאחורה? היו פה בחירות אמוציונליות

"לא. אי-אפשר לעבור על הכל לסדר-היום. חלק מהבעיות לא נפתרו, ויש דברים שאני עדיין שוקל את דעתי קדימה, אם לטפל בהם ביד קשה או לא."

 

 

זה עדיין שם? אתה עדיין פגוע

" אין לי בעיה שתהיה אחראי על מה שאתה כותב עליי, אבל אם אתה כותב עליי - תהיה גבר ותישא בתוצאות בשמך ולא מאחורי כתבה כזאת או אחרת או כתובות מזויפות ותשפוך דברים שלא קיימים ולא היו. מה שנכתב בדיו - לא נמחק בדם."

 

מאז שנכנסת לתפקיד עשית פה הרבה שינויים

"אחרי שבועיים עשיתי פה כנס של העובדים ואמרתי להם את האג'נדה שלי. אמרתי להם שיהיו פה שינויים. הם קיבלו את זה בסדר גמור, ואגיד לך יותר מזה, חיכו שאכנס לתפקיד, ושיהיו פה שינויים. אז כן, אני הגעתי כדי לעשות גם שינויים."

 

אתה עובר ברחוב, מה התושבים אומרים לך?

"זה עדיין מוזר לי. קוראים לי 'ראש העיר', ואני לא מצליח להתרגל. אני רגיל שקוראים לי שמואל או בוקסר."

 

אתה מאוד סנטימנטלי כלפי המשפחה שלך. הזכרת אותם גם בישיבת המועצה החגיגית

"זה לא עניין של סנטימנטלי, אלא תראה מאחוריך, כל המשפחה הגדולה שלי בנתה את נס ציונה. אתה קורא לזה סנטימנטלי, אני קורא לזה לא לשכוח את הראשונים, שהקימו את העיר הזאת שאנחנו חיים בה."

 

נחזור לימינו אנו, יש משהו שהתאכזבת ממנו?

"יש כמה דברים. אני באתי ממקום אחר. החינוך שלי זה בית חקלאות, עסקים. ואני יודע איך מנהלים עסק ואיך מערכות צריכות להתנהל. וזאת אחת המשימות שלי. ידעתי שיש בעיות, אבל הבעיות פה הן גדולות. לא רק הגירעון. הגירעון לא היה צריך להיות, אבל לא זאת הבעיה היחידה. ההתנהלות פה הייתה שונה. במגזר העסקי זה בלתי-אפשרי להתנהל ככה. אני הולך לעשות שינויים הרבה יותר גדולים. הבאתי יועץ ארגוני, שהוא מומחה בזה, ויבדוק את כל המבנה הארגוני של העירייה. יש פה דברים שלא עובדים."

 

 

מה הדבר העיקרי שעומד אל מול נגד עיניך?

"להשלים את הצוות המוביל. יש פה מנהלים טובים, אבל הם צריכים רוח מפקד."

 

מה המטרות שאתה רוצה כרגע להתעסק בהן?

"צריך רענון של מחלקת ההנדסה, להאיץ את הפיתוח של התעשייה, לפתוח דלתות עבור היזמים, כי באיזה שהוא שלב האיזון השתנה בין הארנונה של התושבים ושל התעשייה. כיום אנחנו נמצאים במקום שמוביל לפשיטת-רגל, וזה צריך להשתנות. אם היום לא אדאג - זה שיבוא עוד עשר שנים אחריי, יהיה בפשיטת רגל."

 

אתה מתחייב לשתי קדנציות בלבד?

"בהחלט. אמרתי לפני הבחירות ואומר זאת שוב: לא אהיה יותר משתי קדנציות."

 

מי האנשים שאתה מתייעץ איתם?

"סמדר אהרוני, אריאל אלמוג והצוות החדש שאני מקים. המנכ"לית דפנה. מנהל האגף חלי, מנהלת המטה אפרת, ראשי אגפים, מהנדס העיר והיועצת המשפטית. אני מנהל את זה כמו במגזר העסקי. ככה מנהלים דירקטוריון."

 

במהלך קמפיין הבחירות דיברת על שקיפות. כיצד זה בא לידי ביטוי היום וכיצד זה יבוא לידי ביטוי בעתיד?

"אנחנו משתדלים לדברר מה שאנחנו עושים. הצוות פה הולך ומשתכלל ונותן עבודה טובה, ונחזק אותה. אנחנו הולכים לשפר את הכל."

 

מה דעתך בנושא האצטדיון?

"רחובות לא תיכנס לנס ציונה, רחובות תישאר ברחובות. דיברתי עם ראש העיר של רחובות על העניין, אנחנו חברים. כנראה שיהיה מישהו שיהיה מעין מתווך בינינו, ואף עיר לא תפריע לאחרת. אני מודע לרגשות התושבים ולרעש שקיים מהפעילויות שם. אלו דברים שניתן לפתור בכסף, ונעשה את זה, ואם לא נעשה את זה - נדע לטרטר אותם כדי שאף תושב לא ייפגע."

 

אנחנו נכנסנו לתוך 2019. איזו שנה תהיה לתושב של נס ציונה?

"אנחנו רוצים לעבוד על הנגישות לתושבים. זו קטסטרופה מה שקורה פה מבחינת כל מיני מחלקות. אנחנו רוצים לרווח את ההנדסה ואת קבלת הקהל. של הארנונה בין היתר. גם העובדים צריכים לקבל תנאי עבודה סבירים, וגם כלפי חוץ, התושבים יראו שינויים, כמו: זמני איסוף האשפה, ויהיה גם טיפול בתחבורה הציבורית. יתחילו לראות סדר וניקיון בעיר."

 

צפו בראיון המלא:
 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

אולי יעניין אותך גם...

Loading...

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...