שתף

תביעת תאונת עבודה כשעובדים מהבית

15:17 13.10.2020

מה חדש בנס ציונה

 

עובדים מהבית ונפגעתם כתוצאה מתאונת עבודה? צר לנו לשמוע. אז לפני שאתם ממהרים לוותר על הזכויות שלכם, דעו שממש כמו כל עובד, גם אתם ראויים לזכויות, גם אם התאונה קרתה לכם בעודכם עובדים מהבית.

 

נכתב בשיתוף עם עו"ד תומר לינר

במאמר הבא נסביר האם ביטוח לאומי מכיר בתאונות עבודה שנגרמו לעובדים מהבית, באילו תנאים תצטרכו לעמוד כדי להגיש את התביעה ומה עליכם לעשות במידה וחוויתם תאונת עבודה בבית.

 

האם ביטוח לאומי מכיר בתאונות עבודה לעובדים מהבית?


באופן כללי ניתן לקבוע שכל מי שמשלם ביטוח לאומי ראוי להכרה של הביטוח הלאומי ויכול להגיש תביעה לפיצויים בגין התאונה שקרתה לו בבית. אולם, כשמדברים על תאונות עבודה שמתרחשות לעובד שעובד מהבית, לא תמיד הביטוח הלאומי מכיר בהן.

 

 

למה? הסיבה הנפוצה ביותר לחוסר ההכרה היא העובדה שהביטוח הלאומי טוען שלא תמיד התאונה קשורה לעבודה עצמה, אלא לנסיבות אחרות שאינן קשורות. במצב כזה, יש לתובע את הזכות לערער על קביעה של הביטוח הלאומי תוך 12 חודשים ממועד הודיע המוסד לביטוח לאומי על דחיית התביעה להכרה בתאונה כתאונת עבודה. הערעור מתבצע באמצעות הגשת תביעה נגד הביטוח הלאומי בבית הדין לעבודה.

 

באילו תנאים עליכם לעמוד כדי שבית הדין יקבל את התביעה?

 

על מנת שבית הדין יקבל את התביעה שלכם עליכם להוכיח שהתאונה אכן קרתה כתוצאה מהעבודה שביצעתם בבית. לדוגמא, אם נפצעתם תוך כדי שטיפת הבית, בית הדין ממש לא יקבל את התביעה שלכם. אולם, במידה ונפגעתם משולחן המשרד שנפל עליכם או שנפלתם מהכיסא, בית הדין אכן עשוי לקבל את התביעה שלכם.

 

מה אם כן עליכם לעשות במידה וחוויתם תאונה בבית?

 

ראשית, מיד לאחר שקרתה לכם תאונת עבודה לכו להיבדק אצל הרופא וציינו בפניו שמדובר בתאונת עבודה. למרבה הפלא, לביטוח הלאומי יש נטייה להאמין לגרסה הראשונה שהצגת בפני הרופא. כך שאם הדגשתם בפניו שמדובר בתאונת עבודה, סביר להניח שהביטוח הלאומי ו/או בית הדין לעבודה יאמין לגרסה שלכם.

 

תחילה, עליכם לדווח לביטוח הלאומי על התאונה שחוויתם, זאת באמצעות מילוי טופס שנקרא בל/250. את הדיווח עליכם לבצע תוך 12 חודשים ממועד התאונה, אך ההמלצה שלנו היא שתעשו את זה כמה שיותר מהר.

 

לאחר מכן, עליכם לדאוג לכך שהתאונה אכן תוכר כתאונת עבודה. על מנת לקדם את זה עליכם למלא טופס תביעה לתשלום דמי פגיעה, אליו יש את כל המסמכים הרלוונטיים המוכיחים כי מדובר בתאונת עבודה שהתרחשה כתוצאה מהעבודה עצמה.

 

תעדו את האירוע מלפני ולפנים, צלמו כמה שיותר תמונות, צרפו את התיעוד הרפואי שקיבלתם ובמידה ויש לכם קבלות המעידות על כך שרכשתם תרופות כאלה ואחרות בעקבות האירוע, צלמו גם אותן על מנת שתוכלו לקבל החזר כספי.

 

זכרו, נקודת המוצא של הביטוח הלאומי היא שלא משנה מה תטענו, לא מדובר בתאונת עבודה. לכן, במידה ואתם מרגישים שזכויותכם נגזלו, זה הזמן לפנות עורך דין נזיקין שיקח את הטיפול לידיים שלו וישמור על הזכויות שלכם.

 

למידע נוסף וקבלת יעוץ ניתן לפנות לתומר לינר, משרד עורך דין ברחובות

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...