שתף

תכנון ומיסוי פרישה

14:16 27.01.2020

מה חדש בנס ציונה

 

מאת: רו"ח עוז משה וירון משה, יועץ מס (MBA).

 

תכנון הפרישה הפך בשנים האחרונות להיות נושא שמעסיק עצמאיים ושכירים רבים בעולם ובישראל בפרט, אך האם נכון לייחס לנושא חשיבות כה גדולה?

 

בעשורים האחרונים ניתן לראות כי הטכנולוגיה והמדע צועדים יד ביד אל עבר עתיד בו תוחלת החיים עולה בצורה משמעותית וכך נוצר פער גדול יותר משנה לשנה בין גיל הפרישה לתוחלת החיים הממוצעת.

 

המספרים מראים כי רק בשני העשורים האחרונים עלתה תוחלת החיים בישראל בכ-6% (!) ל-81 בקרב גברים ול-84.5 לנשים כאשר במקביל גיל הפרישה עודכן רק לאחרונה ל-67 ו-62 בהתאמה.

 

נתונים אלה מציגים עיוות שהולך וגדל אט אט, כך שגברים פורשים צריכים בעצם לתכנן בממוצע 14 שנות פרישה ונשים כ-22 שנות פרישה.

 


בנוסף יש לזכור פרט חשוב. אצל רוב העובדים השכר עולה במרוצת השנים, וכן הרגלי החיים אשר עובדים בגיל פרישה הורגלו אליהם, מיוחסים לשנים האחרונות בו הם הרוויחו שכר נאה וחיו ברמת חיים גבוהה.

 

פורש פוטנציאלי שלא יחשוב על תכנון עתידו, יכול לגרום לעצמו נזק בתקופת הפרישה.

 

הנזק יתבטא בפער שבין רמת החיים בה הורגל הפורש לחיות בשנים האחרונות טרם הפרישה לבין רמת החיים אותה הוא יוכל לאפשר לעצמו בהעדר תכנון נכון.

 

נקודה זו אינה נשפטת רק בהיבט הפיננסי וברמת חיי הפורש אלא גם יכולה להשפיע מבחינה רגשית ולגרום למצבי אי נוחות ולחץ שעלולים להשפיע באופן ניכר על אורח חיי הפורש ואיכות חייו.

 

מחקרים מראים כי קיימים הפרשים שמגיעים לכ-30 אחוזים ואף יותר, בין צבירת הסכום לפנסיה לבין הסכום לו זקוקים הפורשים בשנים האמורות ע"מ לשמור על רמת החיים אליה הם הורגלו.

 

בחייהם של פורשים רבים ישנן הוצאות קבועות אשר לא ישתנו ולא עתידות להשתנות ומצב זה יוצר פער שרק הולך וגדל בין ההכנסה הפנויה לבין ההכנסה אותה מתכננים להפריש מדי תקופה, דבר אשר יכול לפגוע בתכנון קדימה ובמספר השנים אותם אנו מתכננים.

 

בהיבט המס, ישנם חוקים רבים אשר באמצעותם ניתן להקל משמעותית על הפורשים.

 

חסכון מס ע"י תכנון מיסויי נכון יכול לחסוך מאות אלפי שקלים. לצורך כך יש להתייעץ ברואי חשבון, יועצי מס ומומחי פרישה, אשר מעורים באופן מלא ברגולציות, בתקנות ובחוקים. יש לדעת באופן מדויק מה ניתן לדרוש וגם ממי ניתן לדרוש. כל מסמך או הצהרה יכולים להיות שווים אלפי שקלים ולכן כדאי להיעזר במומחים.

 

 

תהליך תכנון הפרישה

בתחילה יש להבין מהפורש מהם הצרכים שלו, וכן במקביל מהם האמצעים העומדים לרשותו וזאת ע"מ לבצע תכנון נכון ואמיתי שישרת את הפורש במהלך תקופת הפרישה.

 

תכנון הפרישה הנו הליך משמעותי בחיי אדם בו ישנה מעורבות רבה של רגש ולכן יש לבצע בקרה איכותית וכמותית של הנתונים ע"מ לייצר תמונה המשקפת את המציאות בצורה הטובה ביותר.

 

טיפול איכותי בודק היבטים רבים נוספים כגון כספים המופרשים להשקעות, קצבאות, צוואות וכיוצ"ב וכמו כן ניתן יהיה לבדוק באילו דרכים נצליח לשמור על סכומי הכסף האמורים.

 

לדוגמא בעלי רמת הכנסה גבוהה, שבנוסף יש להם סעיפי השקעות ומיסוי רבים יטופלו באופן שונה ממקבלי שכר נמוך אשר להם אין נושאים רבים בהיבט תכנון הפרישה.

 

ישנם מקרים רבים בהם נתקלנו שלא הצריכו שחרור מלא של הכספים בהווה וזאת מכיוון שלא הייתה כוונה להשתמש בכספים הללו באופן מיידי. ע"י תכנון נכון חסכנו עשרות ואף מאות אלפי שקלים אשר מבדיקה שלנו היו פטורים ממס לאחר מספר שנים ולכן היה נכון להשתמש בהם רק בעתיד.

 

האם עליי לתכנן את הפרישה שלי כבר מהיום?

אין חובה לתכנן את הפרישה מגיל צעיר אך נכון לעשות כך.

 

עובדים צעירים מתקשים לתפוס את העובדה כי יגיע יום בו הם יצטרכו לפרוש וכפועל יוצא מכך מתקשים להבין את משמעויות הנושא להמשך חייהם ולכן, בדיוק בגלל הסיבה הזאת, יש להתייעץ עם מומחים בתחום.

 

סביבת החיים בה אנו נמצאים מראה באופן ברור כי האוכלוסייה הצעירה בגילאי 25-38 "חיים את הרגע" ולא רואים לטווח הארוך. הרגולציה משתנה כל מספר שנים וזאת בעקבות השינוי בתוחלת החיים והיבטים נוספים של שינוי בהכנסה, שינוי בתצורת החיים וכד'.

 

סיבות אלה וסיבות נוספות בשילוב של חוסר תכנון הפרישה משלבים מוקדמים יכול לגרום לנזק עתידי לעובד.

 

תיקון 190 לפקודת מס הכנסה וכן פקודות ותיקונים נוספים אשר יצאו בשנים האחרונות מאפשרים צבירה וחסכון של עד מאות אלפי שקלים, משמעות הסכומים הללו ברורות להמשך חייו של כל עובד בתקופת הפרישה ולכן חשוב מאוד לנהל את הנושא בצורה חכמה ואחראית.

 

טיפ קטן ששווה המון! שווה לשמור בצורה מסדרת ובדרך קבע את כל המסמכים מכלל המעסיקים, חברות הביטוח, בתי השקעות וכד'.

זה אולי נשמע דבר טריוויאלי אך העובדות מראות כי רק 10% מהאוכלוסיה שומרת דרך קבע את כלל המסמכים והחומרים הרלוונטים.

מסמכים אלה יתנו בבוא העת תמונה ריאלית וכך תוכלו לבצע תכנון מלא ואפקטיבי.

 

מ.י פתרונות פיננסיים וניהוליים בע"מ, התלתן 50 ב', יבנה או ברחוב יוסף ספיר 4, א.ת חדש, ראשון-לציון. לפגישת ייעוץ ללא עלות, חייגו: 03-5284442. פרטים נוספים ניתן לקבל גם בטלפון: 054-4550933, במייל [email protected] או באתר כאן.

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...