שתף

'קוד כשפה שלישית' בנס ציונה-התכנית שמכינה את התלמידים שלנו למציאות המשתנה

13:03 31.01.2019

מה חדש בנס ציונה

סיור ראש העיר בבתי הספר פארק המדע ובן גוריון-שכבות ז ו-ח בנושא פיתוח אפליקציות ושפת הקוד

 

בשנת הלימודים תשע"ט עיריית נס ציונה שמה דגש על העצמת החינוך הטכנולוגי בכלל המערכת החינוכית בעיר ולהעצים השנה את התוכנית החינוכית פורצת הדרך ברמה הלאומית שנקראת 'קוד כשפה שלישית' במסגרתה לומדים כלל תלמידי שכבת ז' ו- ח' בעיר 'חשיבה מחשובית' וזאת ע"י הקניית שפת קוד (תכנות) ממש כמו הגדולים בהייטק.

 

לאור הצלחת התכנית החדשנית והמחמאות הרבות שזכתה ממשרד החינוך, מערים אחרות ולאחר הפקת לקחים שכללה שאלוני עמדות שהופצו לתלמידים ולהורים החליטו באגף החינוך להרחיב את התכנית ולאפשר לכלל התלמידות והתלמידים בכיתות ז' ו-ח' בנס ציונה ללמוד מקצוע חשוב זה. מדובר בתוכנית חסרת תקדים בקנה מידה ארצי בשל היקפה ועומק התכנים הנלמדים בה.

 

 

ריבה קליין מנהלת אגף החינוך מסבירה את תפיסת התהליך: "לאחר עבודת מטה פדגוגית מקצועית, החלטנו להרחיב את התכנית ולשלב לימודי פיתוח אפליקציות לאנדרואיד בשכבת ח' מתוך הבנה ועל סמך מחקרים רבים המצביעים על כך שלימודי שפת הקוד ומיומנויות נלוות כגון: חשיבה מסדר גבוה, הקניית כישורי למידה עצמית וסקרנות, עבודת צוות ויצירתיות  היא בעצם אוריינות הכרחית במציאות המשתנה אליה אנו מעוניינים להכשיר את הבוגרים שלנו ממערכת החינוך העירונית ממש כמו קריאה וכתיבה. אנו מאמצים סביבות למידה מתקדמות מאוד שפותחו באונ' MIT וגוגל המזמנות לתלמידים חווית למידה יוצאת דופן.


אנו מודעים לעובדה שלא כולם אוהבים לכתוב קוד וזה בסדר, ולכן בנינו מניפה רחבה מאד של אפשרויות ופלטפורמות להשתלבות: ביסודי קיימנו את אירועי שעת הקוד עם חשיפה מינימלית לנושא, יש לנו קבוצת רובוטיקה מדהימה שבה חברים חלק מהתלמידים, בחטיבת הביניים אנו רואים זאת כמקצוע חובה בהיקף של שעתיים בשבוע ובתיכון יש מגוון הולך וגדל של מגמות טכנולוגיות מתאימות - אנחנו מסתכלים על התפתחות התלמיד והתאמת התכנים בראיה הוליסטית ומותאמת לתלמיד".

 

 

במסגרת סיוריו בבתי הספר ברחבי העיר, ביקר ראש העיר מר שמואל בוקסר בקריות החינוך פארק המדע ובן גוריון . בשני בתי הספר נפגש עם תלמידי שכבות ז' ו-ח' על מנת להתרשם מקרוב מיישום תכניות הלימוד המותאמות לכל שכבה במסגרת החינוך הטכנולוגי.

 

לאחר סקירה מקצועית ומקיפה שקיבל מהמנהל המקצועי של התכנית רמי שקד שהסביר על הרקע האקדמי והמקצועי לצורך בתוכנית פורצת דרך זו, על המימוש הפרויקטלי והפדגוגי המיוחד שבוצע ועל האתגרים להמשך, ביקר ראש העיר בכיתות הלימוד בעיר וזכה לגעת בחלק מהתוצרים של התלמידים.

 

ראש העיר שמע ממנהלי התיכון וחטיבות הביניים על שביעות רצון גבוהה של התלמידים והמורים, על אווירת החדשנות והרלוונטיות שהפרויקט מכניס למסדרונות בית הספר ומהתהליך הלימודי המיוחד אותו התלמידים עוברים.

 

התלמידים, שהתרגשו מהמפגש, הציגו בגאווה רבה לראש העיר אפליקציות mobile מעניינות שפיתחו על גבי טאבלטים של אנדרואיד כמו: אפליקציית לימוד חשבון בדרך חוויתית, מערכת דיווח על מפגעים למוקד עירוני ועוד. כשנשאלו התלמידים על החוויה שהם עוברים, ענו שלצד הכיף שהם חווים יש גם לא מעט אתגר ומבינים את התרומה לעתידם. ראש העיר אף הזמין ללשכתו 2 מהצוותים שראה כדי להמשיך ולבחון מקרוב את הפיתוחים שהוצגו.

 

ראש העיר שמואל בוקסר שמסתבר שבעברו היה אחד ממקימי ממר"מ האגדית התלהב מהעשייה וציין: "התרגשתי לפגוש בסיור תלמידי כיתות ז'ו-ח שהציגו בפני פרויקטים נפלאים שהם מפתחים בעבודת צוות במסגרת תוכנית ייחודית זו לנס ציונה. נפעמתי מהחשיבה היצירתית, כושר ההמצאה והתמודדות עם פתרון בעיות שהתלמידים תארו בהצגת הפרויקטים. אני מברך את אגף החינוך על קידום החדשנות בחינוך".

 

כמו כן, ראש העיר בירך את המורים והתלמידים והדגיש את חשיבותו של הפרוייקט לרלוונטיות המערכת החינוכית שעברה מתיחת פנים רצינית בכל מה שקשור לחדשנות פדגוגית ואף הנחה את כלל בתי הספר לקיים תצוגת פרוייקטים כדי שגם ההורים ייהנו מהתוצרים של ילדיהם. לשאלתו של ראש העיר האם התלמידים ירצו להמשיך ללמוד את המקצועות הללו גם בשנה הבאה ענו התלמידים בהתלהבות ובחיוך של הנאה 'ברור שכן!!'

 

© אנו מכבדים זכויות יוצרים ועושים מאמץ לאתר את בעלי הזכויות בצילומים המגיעים לידינו. אם זיהיתם צילום שיש לכם זכויות בו, אתם ראשים לפנות אלינו ולבקש לחדול מהשימוש בו. צור קשר

שתף

לוח ארועים

לכל הקופנים

קופונים

Loading...